Відкрите відповідальне рецензування є важливою складовою відкритої науки. Воно передбачає свідоме рішення з боку представників академічної спільноти та інших зацікавлених осіб зробити публічним і продуктивним обговорення результатів наукових досліджень з метою їх  валоризації та залучення у суспільний обіг.

Рецензенти добровільно беруть на себе зобов’язання етичної поведінки, коректного відношення до наукової праці та позиції інших дослідників, недопущення конфлікту інтересів, оприлюднення відомостей про себе (необхідний мінімум – публічне розміщення прізвища та імені автора рецензії).

Ми очікуємо, що наші рецензенти підтримують рекомендації Комітету з етики СОРЕ,  Будапештську ініціативу відкритого доступу ВОАІ  та  інші ініціативи з просування відкритої науки.

Рецензент, який готує та оприлюднює на офіційному вебпорталі НРАТ власну рецензію, має дотримуватись наступних вимог:

  • об’єктивно та неупереджено оцінювати зміст академічного тексту;
  • дотримуватись академічної етики;
  • не припускатись дискримінації автору(ів) за будь-якими ознаками (стать, раса, релігійні погляди, громадянство, соціальний стан, політичні уподобання тощо);
  • не використовувати процес публічного рецензування для зведення особистих рахунків або персональної критики автора(ів);
  • не наводити голослівні твердження та не ухилятись від зустрічної аргументації своєї позиції;
  • не припускатись плагіату, фабрикації, фальсифікації та інших порушень академічної доброчесності;
  • у разі недостатньої кваліфікації для оцінювання окремих складових академічного тексту повинен вказати про це у рецензії.

Зареєстровані користувачі НРАТ у своєму персональному кабінеті на офіційному вебпорталі Нацрепозитарію можуть підготувати (використовуючи відповідний сервіс) рецензію на будь-який академічний текст, представлений у відкритому доступі у Національному репозитарії академічних текстів.

Усі оприлюднені рецензії (з обов’язковим URL-посиланням на відповідний академічний текст у БД НРАТ, що рецензується і вказуванням імені та прізвища рецензента) знаходяться у відкритому доступі. Перед оприлюдненням рецензії її автор підтверджує відсутність конфлікту інтересів, роблячи відмітку відповідного змісту у шаблоні рецензії.

У подальшому відомості про наявність відкритих рецензій будуть представлені у результатах пошуку / розширеного пошуку академічних текстів (додавання відповідної позначки з активним гіперпосиланням на повний текст рецензій). Також усі  бажаючі зможуть оформити підписку на інформування про появу на офіційному вебпорталі НРАТ рецензій інших авторів або інших рецензій на обраний академічний текст.

Конфлікт інтересів являє собою  ситуацію, за якої рецензент не може забезпечити об’єктивного, якісного, прозорого і неупередженого оцінювання наукової роботи (наприклад, має з авторами особисті  /родинні стосунки; має фінансову, кар’єрну, юридичну, адміністративну умотивованість щодо результатів рецензування;  знаходиться у безпосередній підпорядкованості (службовій, академічній) авторів академічного тексту.

Оновлено: 2025-01-05