ВИКОРИСТАННЯ ШІ ДЛЯ РОЗШИРЕННЯ ЛЮДСЬКИХ МОЖЛИВОСТЕЙ

ВИКОРИСТАННЯ ШІ ДЛЯ РОЗШИРЕННЯ ЛЮДСЬКИХ МОЖЛИВОСТЕЙ

Sorry, this entry is only available in Українська. На сайті Times Higher Education опублікована стаття Стефані Маршалл «Університети повинні сприяти розвитку штучного інтелекту, а не автоматизації».

Sorry, this entry is only available in Українська.

На сайті Times Higher Education опублікована стаття Стефані Маршалл «Університети повинні сприяти розвитку штучного інтелекту, а не автоматизації».

У ній зазначається, що коли технології використовуються для розширення можливостей людей, вони зберігають силу впливати на соціальні та політичні результати. З часу запуску ChatGPT у листопаді 2022 року більшість науковців намагаються забезпечити цілісність навчання та оцінювання. Однак керівники університетів зосереджуються на передбаченні та пом’якшенні екзистенційних ризиків, що виникають у їхніх закладах через поширення інструментів штучного інтелекту. Такі загрози пов’язані зі зміною очікувань студентів, реструктуризацією робочої сили та зміною урядових пріоритетів. Раніше уряд Великої Британії підтвердив свої амбіції зробити країну надпотужною у сфері штучного інтелекту та з цією метою інтегрувати штучний інтелект в освіту. Ерік Бріньйольфсон, директор Лабораторії цифрової економіки Стенфордського інституту штучного інтелекту, орієнтованого на людину, стверджує, що насправді економічне зростання пов’язане з тим, чи технології доповнюють людську працю, чи автоматизують її. Автор аналізує  приклади, коли технології використовуються лише для автоматизації та заміни людей, а люди відповідно втрачають як дохід, так і політичну стабільність.  Тоді ж,  коли технології використовуються для розширення можливостей людей, останні не лише отримують контроль над безпосередніми результатами, але й зберігають владу формувати бажані соціальні та політичні результати. Університети повинні забезпечувати, щоб студенти ставали кращими юристами, дослідниками, письменниками, інженерами, стратегами та підприємцями, використовуючи штучний інтелект. Академічний персонал повинен відповідно змінити й  покращити викладання за допомогою нових інструментів освітніх технологій, сприяти глибшому навчанню.  ШІ – це і стимул, і додатковий функціонал і одночасно – велика  відповідальність не замінити людський внесок та інтелект, а розширити індивідуальні та колективні можливості.  Стійкість закладів вищої освіти зрештою залежатиме від узгодження поточних амбіцій з можливостями ШІ: спільне економічне процвітання, покращення державних послуг та розширення особистих можливостей.

Детальніше: https://ukrintei.ua/y/Ma27M

Фото: pixabay.com

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_ШтучнийІнтелект #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини #НРАТ_Освітянам_КращіПрактики

2025-05-16
Share
ПОРАДИ ДЛЯ ПРЕЗЕНТАЦІЙ ТА ПУБЛІЧНИХ ВИСТУПІВ

ПОРАДИ ДЛЯ ПРЕЗЕНТАЦІЙ ТА ПУБЛІЧНИХ ВИСТУПІВ

Sorry, this entry is only available in Українська. На платформі освітніх практик ІТ-компанії Genesis опубліковано матеріал «Переконливі презентації та публічні виступи — алгоритм від соціального психолога Іллі Бачуріна».

Sorry, this entry is only available in Українська.

На платформі освітніх практик ІТ-компанії Genesis опубліковано матеріал «Переконливі презентації та публічні виступи — алгоритм від соціального психолога Іллі Бачуріна».

Наголошується, що публічні виступи є невід’ємною складовою навчального процесу для викладачів та студентів, тому вони мають бути комфортними, переконливими та легкими для розуміння. Наводяться поради щодо підготовки та проведення презентацій. Зокрема, пропонується на початку підготовки до виступу чітко визначити головну ідею, суть доповіді і ключові тези, які розкривають заявлену тему. Оскільки більша частина (понад 70% інформації) забувається за декілька днів, головну думку бажано періодично повторювати у процесі виступу у різних варіаціях. Також важливо під час виступу постійно спостерігати за аудиторією, реакцією учасників заходу – слухачів, студентів, колег. Обов’язково передбачити сесію запитань-відповідей, під час якої намагатись коротко і переконливо відповідати на запитання присутніх. Стиль промови має значення. Тому фрази мають бути доволі короткими, речення тривати не більше 4-5 секунд та закінчуватися паузою. Не слід поспішати, разом із тим не можна бути занадто повільним. Дуже доречно використовувати  під час виступу метафори та конкретні приклади. І обов’язково слід намагатись встановити атмосферу довіри, для чого бажано продемонструвати, що виступ ґрунтується на фактах та якісній експертизі. Ключові думки презентації потрібно розподілити на весь її час та акцентувати на них увагу, повертаючись періодично до головної ідеї, підсумовуючи сказане, роблячи висновки разом з аудиторією. Отже: говорить зрозуміло, пояснюйте, структуруйте виступ перерахуванням та словами «впевненості» («дійсно», «важливо», «думаю», «впевнений», «хочу підкреслити» тощо). Використовуйте такі інструменти:  динаміка (змінюйте гучність голосу, вчасно перемикайте слайди); інтеракція (запитання та звернення до аудиторії), дистанція (переміщуйтеся сценою або нахиляйтеся ближче \ далі від камери, якщо виступаєте в онлайні); нагадування (говоріть про користь інформації, чому це важливо знати); емоції (гумор, приклади, особистий досвід); експресія (візуальний контакт, кивання, усмішки, жестикуляція). І пам’ятайте, що успішність виступу визначається тим, чи зміг спікер передати слухачам своє бачення світу та з якими знаннями залишиться аудиторія після лекції.

Детальніше: https://ukrintei.ua/y/Huz3mhttps://t.me/navchai_smilyvo/111

Фото: Genesis

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини

2025-05-16
Share
ФУНКЦІЇ МОН  ЩОДО ПРИСВОЄННЯ ВЧЕНИХ ЗВАНЬ

ФУНКЦІЇ МОН  ЩОДО ПРИСВОЄННЯ ВЧЕНИХ ЗВАНЬ

Sorry, this entry is only available in Українська. Міністерство освіти і науки України опублікувало роз’яснення щодо власних функцій у частині присвоєння вчених звань.

Sorry, this entry is only available in Українська.

Міністерство освіти і науки України опублікувало роз’яснення щодо власних функцій у частині присвоєння вчених звань.

Наголошується, що це питання регламентується Постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року № 656 «Деякі питання реалізації статті 54 Закону України «Про вищу освіту» та наказом Міністерства освіти і науки України від 14 січня 2016 року № 13 «Про затвердження Порядку присвоєння вчених звань науковим і науково-педагогічним працівникам». Згідно з названими документами рішення про присвоєння вчених звань професора, доцента та старшого дослідника (науковим і науково-педагогічним працівникам закладів вищої освіти та наукових установ) ухвалюють вчені ради. Рішення вчених рад затверджує Атестаційна колегія МОН на своїх засіданнях. Атестаційна колегія МОН не розглядає і не ухвалює індивідуальні рішення щодо кожного кандидата окремо, а працює зі зведеним переліком, поданим закладами освіти. Якщо на момент ухвалення остаточного рішення Колегією в Міністерстві освіти і науки України відсутні документи, які можуть слугувати законною підставою для відхилення такого роду рішень, то воно затверджується. Водночас, якщо стосовно будь-якого кандидата виникають обґрунтовані сумніви, надходить інформація про задокументовані обставини, які можуть впливати на можливість присвоєння вченого звання, МОН залишає за собою право ініціювати службову перевірку та  скасувати відповідне рішення. У разі притягнення особи до кримінальної відповідальності Міністерство освіти і науки України розгляне питання позбавлення вченого звання доцента в установленому законодавством порядку, як це передбачено пунктом 1 шостого розділу згаданої вище урядової постанови. МОН посідає принципову позицію в питаннях академічної доброчесності та етики і надалі працюватиме над удосконаленням механізмів контролю та реагування на будь-які порушення.

Детальніше: https://ukrintei.ua/y/uD0v0, https://ukrintei.ua/y/CQUwT

Фото: МОН

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини

2025-05-16
Share
ОЕСР: «ЗЕЛЕНІ» ІННОВАЦІЇ В ЕНЕРГЕТИЦІ, ТРАНСПОРТІ ТА ПРОМИСЛОВОСТІ

ОЕСР: «ЗЕЛЕНІ» ІННОВАЦІЇ В ЕНЕРГЕТИЦІ, ТРАНСПОРТІ ТА ПРОМИСЛОВОСТІ

Sorry, this entry is only available in Українська. У блозі Організації економічного співробітництва та розвитку опублікована стаття Кароліни Паунови та Сандри Планес Саторри «Що рухає «зеленими» інноваціями в енергетиці, на транспорті та у промисловості?».

Sorry, this entry is only available in Українська.

У блозі Організації економічного співробітництва та розвитку опублікована стаття Кароліни Паунови та Сандри Планес Саторри «Що рухає «зеленими» інноваціями в енергетиці, на транспорті та у промисловості?».

У ній наголошується, що інновації, які допомагають зменшити викиди парникових газів, мінімізувати забруднення навколишнього природного середовища та зберегти екологію й біорізноманіття, надзвичайно важливі для сталого майбутнього. Вони зосереджують увагу на питанні, чим саме «зелені» інновації відрізняються від інших видів інновацій та яким наразі є поточний стан «зелених» інновацій. Країни прагнуть скоротити викиди вуглецю та перейти до економіки, в якій екоінновації стануть одним із ключових чинників формування кліматичного порядку денного. Новітні технології  – від «зелених» водню та сталі до «зелених» акумуляторів та електромобілів  допоможуть декарбонізувати енергетичні, транспортні та промислові системи. Вони вже розробляються та упроваджуються, але відбувається це з різною швидкістю: у деяких сферах такі інновації швидко призвели до появи більш сталих рішень, тоді як в інших вони знаходяться лише на ранніх стадіях розвитку. Автори публікації намагаються дати відповідь на питання, які країни є лідерами цього процесу і що потрібно зробити для прискорення «зеленого» переходу; розглядають стан «зелених» інновацій у різних секторах та аналізують перешкоди на цьому шляху. Амбітні цілі та екологічні зобов’язання, дотримання міжнародних угод і стандартів мають забезпечити стимулювання інвестицій у «зелені» інновації, підтримати формування ринків для цих інновацій та забезпечити докорінні зміни у поведінці споживачів. 

Детальніше: https://ukrintei.ua/y/H9JDX, https://ukrintei.ua/y/5deTL

Фото: pixabay.com

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_OECD #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини #НРАТ_Інноваторам_новини

2025-05-16
Share
ВИКОРИСТАННЯ ГШІ ДЛЯ ПІДТРИМКИ СТУДЕНТІВ

ВИКОРИСТАННЯ ГШІ ДЛЯ ПІДТРИМКИ СТУДЕНТІВ

Sorry, this entry is only available in Українська. На сайті Times Higher Education опублікована стаття Святослава Георгієва  «Ідея студентів може впливати на те, як ми використовуємо ГШІ у навчанні».

Sorry, this entry is only available in Українська.

На сайті Times Higher Education опублікована стаття Святослава Георгієва  «Ідея студентів може впливати на те, як ми використовуємо ГШІ у навчанні».

Автор звертає увагу на той факт, що студенти зазвичай  більш комфортно почуваються, коли викладачі використовують ГШІ для підтримки навчального процесу, а не для повного передавання ШІ навчальних матеріалів. Потрібно цей інструмент використовувати ефективно та прозоро доносити свій підхід. Проведене дослідження щодо вивчення сприйняття студентами створення презентацій PowerPoint за допомогою штучного інтелекту, хоча і базується на невеликій виборці студентів випускних курсів, дає цінну інформацію. Аналізуючи її, Святослав робить чотири ключові висновки, які доцільно ураховувати викладачам. По-перше, слід використовувати ШІ як помічника і повсякчасно контролювати ризики, пов’язані з «галюцинаціями» ГШІ, адже саме викладач, а не технологія є основним творцем контенту. По-друге, треба забезпечити  чітку логіку та узгодженість зображень і тексту під час створення візуальних посібників. По-трете, необхідно забезпечити послідовний підхід з відкритим діалогом, обранням кращих варіантів та критичною оцінкою отриманих результатів. По-четверте, необхідно постійно розвивати свої навички роботи з ГШІ, а це вимагає постійних інвестицій часу задля вивчення теоретичних, методичних питань та набуття практичного досвіду роботи з конкретними інструментами, вони схожі, але кожен має свої особливості, сильні сторони та недоліки. Ретельне планування освітніх завдань, програми та діалог зі студентами можуть допомогти зменшити навантаження на науково-педагогічних працівників і покращити персоналізацію та доступність курсів для студентів.

Детальніше: https://ukrintei.ua/y/yWdX7

Фото: pixabay.com

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_ШтучнийІнтелект #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини #НРАТ_Освітянам_КращіПрактики

2025-05-15
Share
МОН ЗАПУСКАЄ МЕРЕЖУ СТАРТАП-ШКІЛ—ІНКУБАТОРІВ—АКСЕЛЕРАТОРІВ

МОН ЗАПУСКАЄ МЕРЕЖУ СТАРТАП-ШКІЛ—ІНКУБАТОРІВ—АКСЕЛЕРАТОРІВ

Sorry, this entry is only available in Українська. Міністерство освіти і науки України спільно з Фондом розвитку інновацій оголосили про створення мережі стартап-шкіл—інкубаторів—акселераторів для підтримки розвитку національної інноваційної екосистеми.

Sorry, this entry is only available in Українська.

Міністерство освіти і науки України спільно з Фондом розвитку інновацій оголосили про створення мережі стартап-шкіл—інкубаторів—акселераторів для підтримки розвитку національної інноваційної екосистеми.

Ця ініціатива є частиною стратегічного курсу на перетворення університетів і наукових установ на активних учасників інноваційного процесу та підтримку економічного відновлення України.  Мережа орієнтована на студентів, дослідників, молодих підприємців – усіх, хто має перспективні ідеї створення наукомістких стартапів. Ініціатива покликана забезпечити розвиток наукомісткого підприємництва; комерціалізації результатів наукових досліджень; активне залучення університетів до інноваційної економіки; надати підтримку технологічному розвиткові України. 22 університети та наукові установи наразі представляють собою цю мережу, яка відкрита для подальшого розширення. Ініціативу реалізує Міністерство освіти і науки України разом із Фондом розвитку інновацій за підтримки Європейського Союзу.

Детальніше: https://ukrintei.ua/y/CyPAK, https://ukrintei.ua/y/iZ0r8, https://ukrintei.ua/y/JG4V9

Фото: МОН

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини

2025-05-15
Share
БІБЛІОТЕКА РОКУ

БІБЛІОТЕКА РОКУ

Sorry, this entry is only available in Українська. Президія ВГО «Українська бібліотечна асоціація» оголосила про старт щорічного Всеукраїнського конкурсу «Бібліотека року 2025».

Sorry, this entry is only available in Українська.

Президія ВГО «Українська бібліотечна асоціація» оголосила про старт щорічного Всеукраїнського конкурсу «Бібліотека року 2025».

Його мета –  підвищення престижу бібліотек в українському  суспільстві, демонстрація важливої ролі бібліотек у соціокультурному та інформаційному просторі країни, стимулювання творчої ініціативи бібліотекарів, відзначення кращих інновацій у галузі бібліотечно-інформаційних технологій, а також інноваційних ідей, що сприяють ефективній роботі та розвитку українських бібліотек. Конкурс продемонструє можливості бібліотек щодо організації роботи з внутрішньо переміщеними особами, розширення спектру бібліотечних послуг, ствердження бібліотечних інституцій як гуманітарних хабів. Звання «Бібліотека року» присвоюється бібліотеці за кращий інноваційний проєкт. Також конкурсним журі будуть оцінюватись претенденти на наступні відзнаки: «За вiдданiсть бiблiотечнiй справi», «За внесок у бібліотекознавство», «За внесок у бібліотечну освіту»,  «Інклюзивна бібліотека», «Краще регіональне відділення». Основні критерії відбору претендентів: оригінальність ідеї; інноваційність: використання цифрових інформаційних технологій, ШІ; активна співпраця з іншими організаціями; наочні вимірювані результати (збільшення кількості користувачів, відвідувань, заходів, фінансування); використання засобів масової комунікації та соціальних мереж для популяризації бібліотек;  сталий розвиток; інклюзивність. Конкурс проводиться за підтримки Міністерства культури та стратегічних комунікацій України. Заявку на участь можна подати  до 1 вересня 2025 року.

Детальніше: https://ukrintei.ua/y/L9e2x, https://ukrintei.ua/y/DGBjd, https://ukrintei.ua/y/3VRCW

Фото: скріншот

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини#НРАТ_Бібліотекарям

2025-05-15
Share
ДВОРІЧНІ ТА ДОВІЧНІ ДЕРЖАВНІ СТИПЕНДІЇ ВИДАТНИМ ДІЯЧАМ  ОСВІТИ І НАУКИ

ДВОРІЧНІ ТА ДОВІЧНІ ДЕРЖАВНІ СТИПЕНДІЇ ВИДАТНИМ ДІЯЧАМ  ОСВІТИ І НАУКИ

Sorry, this entry is only available in Українська. Президент України своїми указами призначив державні стипендії видатним діячам освіти та науки.

Sorry, this entry is only available in Українська.

Президент України своїми указами призначив державні стипендії видатним діячам освіти та науки.

Рішення має на меті стимулювання творчої праці, посилення державної підтримки  та поліпшення матеріальних умов життя науковців і освітян. Йдеться про державні стипендії для видатних діячів науки, освіти, культури і мистецтва, охорони здоров’я, фізичної культури і спорту та інформаційної сфери, які присуджено: довічні – 9-ти особам (5 освітян та 4 діячів науки) та 24 особам – дворічні. Серед цьогорічних стипендіатів 12 працівників закладів загальної середньої освіти; 5 представляють заклади фахової передвищої освіти; 12 науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти; 4 представники закладів вищої освіти та наукових установ.

Детальніше: https://ukrintei.ua/y/Q1fye, https://ukrintei.ua/y/SdKfH, https://ukrintei.ua/y/PQbMw, https://ukrintei.ua/y/dRCFX, https://ukrintei.ua/y/xjiOd

Фото: МОН

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_ГрантиМіжнароднаПідтримка #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини

2025-05-15
Share
ОЕСР: ОПТОВОЛОКОННИЙ ЗВ’ЯЗОК ТА 5-G  ПОШИРЮЮТЬСЯ

ОЕСР: ОПТОВОЛОКОННИЙ ЗВ’ЯЗОК ТА 5-G  ПОШИРЮЮТЬСЯ

Sorry, this entry is only available in Українська. Організація економічного співробітництва та розвитку опублікувала статистичний  реліз «Майбутні технології, такі як оптоволоконний зв’язок та 5-G, постійно розширюють свою присутність».

Sorry, this entry is only available in Українська.

Організація економічного співробітництва та розвитку опублікувала статистичний  реліз «Майбутні технології, такі як оптоволоконний зв’язок та 5-G, постійно розширюють свою присутність».

У ньому зазначається, що оптоволоконний зв’язок наразі охоплює 44,6% усіх фіксованих широкосмугових підключень в ОЕСР, причому чотири країни мають суттєве перевищення цього показника: Ісландія (91%), Корея (90%), Іспанія (88%) та Литва (80%). Загальна кількість підписок на 5-G зросла на 48% за останній рік і тепер становить 33% від загальної кількості мобільних підписок в країнах ОЕСР. Відбувається постійне збільшення частки високоякісного зв’язку: кількість підписок на фіксований бездротовий доступ (FWA) зросла на 17% з червня 2023 року по червень 2024 року, що засвідчують дані з Угорщини (71%), Сполучених Штатів (39%) та Великої Британії (30,4%), де зафіксували найбільше зростання підключень FWA. FWA пропонує практичну та економічно ефективну альтернативу для регіонів з недостатнім покриттям, де доступ до високоякісного зв’язку ускладний. На FWA припадає 39% у Чехії, 23% у Словаччині, 20% у Новій Зеландії, 18,7% в Естонії та 12% в Італії. Ряд країн з більш високими показниками стикаються з географічними труднощами, які роблять фіксовані бездротові рішення більш привабливими. Мова про великі та малонаселені країни, такі як Австралія (10%), Канада (7%), Сполучені Штати Америки(6,8%).

Детальніше: https://ukrintei.ua/y/TaNhU, https://ukrintei.ua/y/XVEeZ
Фото: скріншот

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_OECD

2025-05-15
Share
ШІ-ТЕХНОЛОГІЇ В ОСВІТІ: СПІВПРАЦЯ З PANOPTO

ШІ-ТЕХНОЛОГІЇ В ОСВІТІ: СПІВПРАЦЯ З PANOPTO

Sorry, this entry is only available in Українська. Міністерство освіти і науки України та Panopto, світовий лідер у створенні відеорішень для освіти на основі ШІ, оголосили про початок стратегічного партнерства.

Sorry, this entry is only available in Українська.

Міністерство освіти і науки України та Panopto, світовий лідер у створенні відеорішень для освіти на основі ШІ, оголосили про початок стратегічного партнерства.

Співпраця має на меті дієво підтримувати упровадження технологій генеративного штучного інтелекту в українських закладах освіти завдяки наданню їм безоплатного доступу до Elai – платформи зі створення відео за допомогою ШІ. Обрані на конкурсних засадах освітні заклади отримають ліцензії на використання платформи генерації високоякісного інтерактивного відеоконтенту. Elai пропонує понад 80 голосових аватарів, підтримує 70 мов і містить потужні інструменти для перетворення тексту на відео з багатофункціональним редактором та інтерактивними відеоелементами. З їх допомогою науково-педагогічні працівники зможуть швидко створювати власні якісні інтерактивні відео, адаптовані до освітнього процесу без потреби витрачання ресурсів на коштовні й трудомісткі процеси відеозйомки та монтажу.  Дослідницький компонент проєкту спрямований на вивчення ролі ШІ в освіті: як сприймають педагоги та студенти ШІ-аватари у навчальному процесі, як оцінюється педагогічна ефективність ШІ-інструментів. Передбачається також накопичувати приклади кращих практик використання ГШІ для підтримки викладання й проєктування навчання.

Детальніше: https://elai.io/, https://app.elai.io/v/67f63af0c1f4366c63718ab1 https://mooc4ua.online/f/elai

Фото:  МОН

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_ШтучнийІнтелект #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини

2025-05-14
Share