Інформація
Реєстраційний номер
0211U007960, , Науково-дослідна робота
Назва роботи
Дослідження радіаційного впливу на оточуюче природне середовище та прогноз зміни радіоекологічної ситуації при знятті з експлуатації об'єктів атомної промисловості
Керівник роботи
Тришин Володимир Васильович, Кандидат фізико-математичних наук
Дата реєстрації
07-12-2011
Організація виконавець
Інститут ядерних досліджень НАН України
Опис
Об'єкти дослідження - екосистеми, гідрологічне, геологічне і повітряне середовище в зонах впливу Чорнобильської АЕС, інших АЕС України та дослідницького ядерного реактора ВВР-М ІЯД НАН України, а також зразки матеріалів внутрішньо-реакторних конструкцій. Метою даних досліджень є вивчення динаміки впливу роботи ДЯР ВВР-М та тритієвих лабораторій на об'єкти довкілля (а саме, приземний шар атмосферного повітря, ґрунт, рослинність, ґрунтові води та води поверхневих водоймищ) в СЗЗ та на прилеглих до неї територіях. Основні задачі досліджень: тримання нових експериментальних даних щодо вмісту техногенних радіонуклідів реакторного походження (насамперед, Т, Sr-90, Cs-134, Cs-137) в об'єктах довкілля в зоні впливу ДЯР ВВР-М та тритієвих лабораторій; оцінка ефективності техногенних і природних бар'єрів на шляхах розповсюдження радіоактивного забруднення (насамперед, з резервуарів ДЯР ВВР-М, заповнених рідкими радіоактивними відходами (РРВ)); підвищення ефективності використовуваних методів і методик радіаційного моніторингу. Було продовжено радіаційний моніторинг впливу ДЯР ВВР-М ІЯД НАН України на об'єкти довкілля та на прикладі індикаторних видів риб та грибів вивчення впливу аварії на ЧАЕС на водні та лісові екосистеми. В цілому, результати радіаційного контролю свідчать, що за весь період спостережень не було виявлено збільшення вмісту радіоактивних речовин у контрольованих параметрах порівняно з рівнями, характерними для Києва, що підтверджує безпечність для довкілля експлуатації ДЯР ВВР-М ІЯД НАН України. Радіаційний екологічний моніторинг в зоні впливу ДЯР ВВР-М та тритієвих лабораторій буде продовжуватися для отримання достатньої кількості реальних експериментальних даних, які б дозволили адекватно оцінити цілісну картину впливу та виявити комплекс показників, які характеризують стан екологічних систем в зоні впливу. АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА, ЗНЯТТЯ З ЕКСПЛУАТАЦІЇ, ПРИРОДНЕ НАВКОЛИШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ, РАДІОНУКЛІДИ, РАДІОАКТИВНІ ВІДХОДИ, РАДІАЦІЙНИЙ МОНІТОРИНГ.
Опис продукції
При знятті з експлуатації досдідницького ядерного реактора ВВР-М діюча система радіаційного моніторингу навколишнього природного середовища буде збережена і пристосована для вирішення задач, пов'язаних з цими роботами. Упроцесі зняття з експлуатації не передбачається понаднормативного впливу на отчуюче середовище, а також не передбачається нанесення йому помітної шкоди. Проте, є неминучим залишковий вплив на довкілля у виді утворення додаткового об'єму РАВ. Використовуючи отримані дані щодо вмісту Cs-137 в плодових тілах грибів на різних відстанях від ЧАЕС розрахований можливий внесок в дозу опромінення людини при їх вживанні, що становить від 1 до 70 мкЗв. Було розроблено, погоджено в ІЯР України та введено в дію радіаційно-гігієнічний регламент першої групи "Допустимий газо-аерозольний викид ядерно-фізичних установок ІЯД НАН України".