Інформація
Реєстраційний номер
0215U001090, Науково-дослідна робота
Назва роботи
Розробка та удосконалення методів і засобів контролю за вмістом та поведінкою неорганічних та органічних екотоксикантів у водних системах
Керівник роботи
Терлецька Ганна Валентинівна,
Дата реєстрації
16-01-2015
Організація виконавець
Інститут колоїдної хімії та хімії води ім. А. В. Думанського НАН України
Опис
Об'єкт дослідження - питні, природні води, біота та завислі частинки природних вод. Мета дослідження - розробка селективних та експресних методів визначення токсичних компонентів у водних системах в т.ч. донних відкладах та біоті. Методи дослідження - мас-спектрометрія з індуктивно-зв'язаною плазмою (ІЗП/МС), високоефективна рідинна хроматографія з флуоресцентним детектуванням (ВЕРХ/ФЛ), спектроскопія дифузного відбиття(СДВ), твердофазна екстракція, сорбційне концентрування на мембранних фільтрах та пінополіуретані (ППУ). Основні результати - синтезовано новий сорбент - кальцинований Zn/Al-гідроталькіт, вивчена його сорбційна-десорбційна здатність щодо Cr(VI), розроблена методика концентрування Cr(VI) та його визначення фотометричним методом. Розроблена методика визначення Cu, Zn, Pb, Ni, Cd, Cr, Mn у м'язах риб з використанням кислотного розкладу в мікрохвильовій пічці та аналізу методом ІЗП-МС. Методика застосована для аналізу тканин риби з різних річок України та визначення коефіцієнтів біоакумуляції важких металів. . Вдосконалена методика визначення поліароматичних вуглеводнів (ПАВ) в природній воді методом ВЕРХ/ФЛД,; при концентруванні ПАВ методом твердофазної екстракції коефіцієнти концентрування дорівнюють (1,4-2,8)·103, а межа визначення - (0,1-1.0) нг/дм3. Визначено вміст важких ПАВ у воді річок Десна, Дніпро, Західний і Південний Буг та вивчено їх фазово-дисперсний стан. Розроблено фотометричний метод визначення броматів в питних водах, що базується на виділенні асоціату фуксину з аніонними ПАР на мембранному фільтрі та вимірюванні інтенсивності забарвлення концентратів методом СДВ. Досліджена можливість сорбційного концентрування фенолів на ППУ у вигляді забарвлених сполук з 4-аміноантипірином та подальшого іх визначення у фазі сорбенту методом СДВ . Розроблено та адаптовано до гумусовмісних природних вод сорбційно-фотометричний метод визначення аніонних поверхнево-активних речовин з використанням метиленового синього як фотометричного реагента та ППУ як твердої фази; інтенсивность забарвлення твердої фази вимірювали методом СДВ. Межа визначення АПАР складає 0,007 мкМ, інтервал лінійності градуювального графіка дорівнює (0,007 - 1,11) мкМ. Область використання- охорона здоров' я людини, охорона навколишнього середовища.
Опис продукції
Державний стандарт України ДСТУ ISO 7875-2012 розроблено шляхом гармонізації з міжнародним стандартом ISO 7875 -1:1996. . Документ стандартизує принципи та процедури визначання мікрокількостей аніонних поверхнево-активних речовин у питних, поверхневих стічних водах із застосування екстракційно-фотометричного методу у вигляді іонного ассоціату з метиленовим блакитним. Метод застосовують в межах концентрацій ( 0,1 - 5, 0) мг/дм3.