Інформація
Реєстраційний номер
0215U003311, Науково-дослідна робота
Назва роботи
Розробити методики профілактики патологічної перебудови стегнової кістки та ранньої асептичної нестабільності ніжки ендопротеза кульшового суглоба
Керівник роботи
Філіпенко Володимир Акимович, Доктор медичних наук
Дата реєстрації
26-01-2015
Організація виконавець
Інститут патології хребта та суглобів ім.проф.М.І.Ситенка АМН України
Опис
Об'єкт дослідження - процес адаптаційної перебудови кісткової тканини проксимального відділу стегнової кістки за різних варіантів форми каналу стегнової кістки та ніжки ендопротеза. Мета роботи - покращити результати операцій ендопротезування кульшового суглоба.Методи дослідження - клінічний, рентгенологічний, рентген-денситометричний (вимірювання оптичної щільності кісткової тканини за допомогою програмного комплексу "X-ray"), двохенергетична рентгенівська абсорбціометрія, математичне моделювання (метод кінцевих елементів), статистичний. Вивчено найближчі і середньострокові результати тотального ендопротезування кульшового суглоба із використанням конструкцій ніжок ендопротезів різних типів фіксації. Отримано нові наукові знання про закономірності зміни мінеральної щільності кісткової тканини навколо ніжок ендопротезів за різних форм каналу стегнової кістки. Шляхом математичного моделювання встановлено особливості розподілу напружень у системі "стегнова кістка - ніжка ендопротеза" за умов різних варіантів форми кістковомозкового каналу і використання різних конфігурацій ніжок ендопротезів. Розрахунки показали, що розподіл напружень у кістковій тканині стегнової кістки залежить від форми кістковомозкового каналу і ніжки ендопротеза. На підставі отриманих нових даних розроблено методику підбору ніжки ендопротеза. Уточнено показання до використання конструкцій ендопротезів різних типів фіксації у хворих з конічною, циліндричною і нормальною формами каналу стегнової кістки. Дотримання розроблених правил підбору стегнового компонента в кожному конкретному випадку дозволяє підвищити якість лікування, знизити імовірність несприятливого результату ендопротезування внаслідок асептичної нестабільності або розвитку стрес-шилдінг синдрому. Галузь використання - ортопедія та травматологія.
Опис продукції
Спосіб ендопротезування кульшового суглоба засновано на резекції ушкодженої частини шийки стегнової кістки разом з дугою Адамса в латеральній ділянці з подальшим віддаленням цієї частини шийки разом з головкою, підготовкою кістковомозкового каналу у стегновій кістці і встановленням у зазначеному каналі ніжки ендопротеза з опорним фланцем, а головки ендопротеза - у вертлюжній западині. З видаленої ділянки шийки стегнової кістки пацієнта, включаючи дугу Адамса, виготовляють кістковий автотрансплантат підковоподібної форми, на нижній частині якого формують клиноподібний однобічний виступ, надягають автотрансплантат на ніжку ендопротеза під його опорним фланцем, а встановлення ніжки ендопротеза в кістковомозковий канал стегнової кістки здійснюють разом з кістковим автотрансплантатом, клиноподібний виступ якого досягає повного його контакту зі стегновою кісткою в ділянці малого вертлюга, а іншої частини автотрансплантата - з торцем зазначеної кістки в ділянці великого вертлюга.