Інформація
Реєстраційний номер
0215U004032, Науково-дослідна робота
Назва роботи
Розробити комплекс лікувально-профілактичних заходів при акушерських і перинатальних ускладненнях та їх прогнозування у жінок з цукровим діабетом
Керівник роботи
Авраменко Тетяна Василівна,
Дата реєстрації
29-01-2015
Організація виконавець
Державна установа "Інститут педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України"
Опис
НДР присвячено вирішенню проблеми покращення закінчення вагітності у хворих на цукровий діабет 1 типу, ускладнений універсальною діабетичною ангіопатією. В результаті проведення дослідження вперше встановлено, що до розвитку діабетичних ангіопатій та виникнення акушерської і перинатальної патології у цієї категорії хворих призводить ендотеліальна дисфункція, що проявляється переважанням біологічно активних речовин з вазоконстрикторною і агрегантною дією, дисбаланс у системі про- і протизапальних цитокінів на тлі зниження вмісту ангіопоетину-1, що має захисний і стабілізуючий вплив на ендотелій судин. Зміни вказаних систем негативно впливають на структуру плаценти, в тому числі, і на гістохімічному рівні, що веде до порушень матково-плацентарного та плодового кровотоку у вагітних з цим захворюванням. Вперше визначено високочутливі і специфічні біохімічні маркери акушерських і перинатальних ускладнень у хворих на цукровий діабет з вираженими ангіопатіями в різні терміни вагітності. Вперше показано, що об'єктивну оцінку функціонального стану ендотелію мікросудин у вагітних з цукровим діабетом можна дати за допомогою такого високоінформативного та неінвазивного методу дослідження як лазерна допплерівська флоуметрія. Використання цього методу в динаміці вагітності дозволяє прогнозувати розвиток ускладнень у цієї категорії хворих і запобігати їх виникненню шляхом проведення патогенетично обґрунтованого та індивідуалізованого лікування. З метою удосконалення системи перинатальної охорони плода при діабетичній ангіопатії розроблено лікувально-профілактичні заходи, що додатково включають використання медикаментозних препаратів - L-аргініну та омега-3 ПНЖК, дія яких спрямована на усунення ендотеліальної дисфункції, та доведено їх ефективність. У жінок, які отримували удосконалену терапію, у порівнянні з пацієнтками, у яких провадилося загальноприйняте лікування, майже у два рази нижчою була частота прееклампсії та загрози переривання вагітності; суттєво нижчою була частота плацентарної недостатності (53,3 % проти 76,7 %) та дистресу плода (40,0 % проти 66,7%). В три рази частіше народжувалися діти, стан яких оцінювався як задовільний, і майже в три рази рідше - діти у стані тяжкої асфіксії. У новонароджених кращим був і перебіг періоду ранньої неонатальної адаптації, про що свідчить зниження частоти дезадаптаційних синдромів: гіпоглікемічного на 40,0 %, геморагічного на 30 % та синдрому дихальних розладів на 20,0 %. Запропоновано також застосування помпової інсулінової терапії, яка під час гестації забезпечує стійку компенсацію вуглеводного обміну і низьку варіабельність глікемії, що позитивно відбивається на перебігу вагітності, стані плода і новонародженого.
Опис продукції
В результаті проведених досліджень встановлено, що до розвитку діабетичних ангіопатій та виникнення акушерської і перинатальної патології у жінок з цукровим діабетом призводить ендотеліальна дисфункція, дисбаланс у системі простагландинів, що проявляються збільшенням вазоконстрикторних біологічно активних речовин, а також зростання кількості прозапальних цитокінів, що мають пошкоджуючу дію на ендотелій судин. Зміни вказаних систем негативно впливають на структуру плаценти, в тому числі, і на гістохімічному рівні, що веде до порушень матково-плацентарного та плодового кровотоку у цієї категорії хворих. З метою удосконалення системи перинатальної охорони плода при діабетичній ангіопатії запропоновано лікувально-профілактичні заходи, що додатково включають використання медикаментозних препаратів - L-аргініну та омега-3 ПНЖК, дія яких спрямована на усунення ендотеліальної дисфункції, а також застосування помпової інсулінової терапії у цієї категорії хворих; доведена їх ефективність.