Інформація
Реєстраційний номер
0219U100280, , Науково-дослідна робота
Назва роботи
Розробка наукових принципів та ландшафтно-біотичних критеріїв організації перспективної сітки заповідних територій різного рангу
Керівник роботи
Руденко Леонід Григорович, Доктор географічних наук
Дата реєстрації
04-02-2019
Організація виконавець
Інститут географії Національної академії наук України
Опис
Об’єктно-предметне поле дослідження – ландшафтне та біотичне різноманіття території лісостепової зони України, її природно-заповідний фонд. Мета роботи – на основі аналізу біотичного- та ландшафтного різноманіття лісостепової зони України виявити перспективні для заповідання території, виробити рекомендації щодо їх створення. Методи дослідження – географічний, ландшафтознавчо-екологічний, біогеографічний, геоботанічний, зоологічний, зоогеографічний. Результати дослідження. У контексті стратегічних цілей розвитку ПЗФ України розглянуто проблеми сучасної просторової організації мережі природно-заповідних територій лісостепової зони, виявлено прогалини в існуючій системі природно-заповідного фонду. Укладено зведену схему екомережі лісостепової зони. З урахуванням цього – для територій окремих адміністративних областей, що розташовані у межах лісостепової зони України обґрунтовано пропозиції щодо створення мережі нових та розширення наявних заповідних територій. На окремі території, що пропонується створити подано розгорнуті обгрунтування. Оцінено перспективи запропонованих змін ПЗФ у контексті забезпечення можливостей досягнення у 2020 р. 15% заповідності – відповідно до вимог Закону України «Про основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2020 року». З використанням даних дистанційного зондування Землі здійснено ГІС-аналіз ландшафтів лісостепової зони з метою визначення потенційних для заповідання територій – на основі оцінювання глибини трансформації ландшафтів внаслідок антропогенної діяльності та ступеню ландшафтного різноманіття території дослідження. На рівні адміністративних областей території розкрито особливості рамкових умов заповідання з урахуванням стратегій розвитку цих регіонів та планів їх реалізації, зокрема з урахуванням «слабких» та «сильних» сторін регіону (SWOT-аналіз). Здійснено оцінювання території з позицій суспільної значимості територій, вироблено пропозиції щодо цінних територій, що потребують охорони.
Опис продукції
Для територій окремих адміністративних областей, розташованих у межах лісостепової зони України обґрунтовано пропозиції щодо створення мережі нових та розширення наявних заповідних територій. Такі опрацювання здійснено на основі виявлення прогалин в існуючій системі природно-заповідного фонду досліджуваної природної зони, проведення оцінки ландшафтного й біотичного різноманіття, з урахуванням пропозицій державних органів виконавчої влади та місцевих органів самоврядування, науковців, освітян, громадськості. На окремі території, що пропонується створити подано розгорнуті обгрунтування. Оцінено перспективи запропонованих змін ПЗФ у контексті забезпечення можливостей досягнення у 2020 р. 15% заповідності – відповідно до вимог Закону України «Про основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2020 року». Здійснено ГІС-аналіз ландшафтів лісостепової зони з метою визначення потенційних для заповідання територій – на основі оцінювання глибини трансформації ландшафтів внаслідок антропогенної діяльності та ступеню ландшафтного різноманіття території дослідження. На рівні адміністративних областей території розкрито особливості рамкових умов заповідання з урахуванням стратегій розвитку цих регіонів та планів їх реалізації, зокрема з урахуванням «слабких» та «сильних» сторін регіону (SWOT-аналіз). Здійснено оцінювання території з позицій суспільної значимості територій, вироблено пропозиції щодо цінних територій, що потребують охорони.