Інформація
Реєстраційний номер
0220U000493, Науково-дослідна робота
Назва роботи
Таксономічне різноманіття, мінливість, поширення хребетних та деяких груп безхребетних тварин основних типів екосистем України і інших територій
Керівник роботи
Пєсков Володимир Миколайович,
Дата реєстрації
18-02-2020
Організація виконавець
Національний науково-природничий музей НАН України
Опис
Досліджено таксономічне різноманіття, мінливість та поширення одноденок в основних типах екосистем України і окремих регіонів Євразії. Проведено ревізію комплексу Cincticostella insolta (Allen, 1971) світової фауни та роду Eurylophella Tiensuu, 1935 Західної Палеарктики. Виявлено нові види одноденок для території України, Індії, Непалу та Таїланду, описано 6 нових для науки видів. Вперше описані популяції Paraleptophlebia werneri Ulmer, 1919 (родина Leptophlebiidae), що населяють печери. Проаналізовано потенціал одноденок, щодо колонізації печер. Суттєво розширено уявлення про поширення Clypeocaenis oligosetosa Sold?n, 1983 (родина Caenidae). Доповнено та уточнено опис личинкової стадії цього виду. В межах України досліджено життєві цикли 18 видів одноденок, для 5 видів вивчено зміну вікової структури личинок протягом року. Проаналізовано поширення, морфологія та біологія 27 видів і підвидів морських риб з 19 родів, що мешкають біля морського узбережжя України у Чорному та Азовському морях. Досліджено поширення, видове багатство та різноманіття бичкових риб в басейнах прісноводних водойм та на окремих ділянках морського узбережжя України. Доведено різке скорочення та фрагментація видових ареалів чотирьох видів змій родини Colubridae, зниження чисельності і щільності їх популяцій внаслідок антропогенної трансформації екосистем, деградації та знищення природних біотопів. В популяціях двох партеногенетичних видів ящірок рода Darevskia, інтродукованих у каньйон р.Тетерів, виявлено підвищення рівня генетичної і морфологічної мінливості. Вперше виявлено внутрішньопопуляційну диференціацію лисиці звичайної за віком і статтю. Доведено, що морфологічне різноманіття Vulpes vulpes L. в межах східно-європейської частини видового ареалу формується на основі співвідношення вікової, статевої та географічної мінливості загальних розмірів та пропорцій черепа. Виявлено особливості структури фауністичних комплексів наземних хребетних, які формуються на промислових відвалах різного типу; проведено порівняльний аналіз їх видового і таксономічного багатства та різноманіття. Показано, що промислові відвали відіграють роль своєрідних рефугіумів у житті різних груп тварин.
Опис продукції
Назва НДР відноситься до фундаментальних досліджень. Результати вивчення таксономічного складу, особливостей поширення та мінливості хребетних та безхребетних тварин на всіх його рівнях, як правило, відбиваються в наукових публікаціях. Результати проведених досліджень будуть являти собою часовий зріз стану основних типів екосистем України, що дає змогу аналізувати їх зміни у часі, просторі та робити припущення щодо подальших шляхів їх розвитку.