Інформація
Реєстраційний номер
0220U102230, Науково-дослідна робота
Назва роботи
Нові типи іонних асоціатів і комплексних сполук для аналізу гідрооб’єктів гірничодобувних підприємств, лікарських препаратів, продуктів харчування
Керівник роботи
Вишнікін Андрій Борисович, Доктор хімічних наук
Дата реєстрації
11-03-2020
Організація виконавець
Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара
Опис
Об’єкт дослідження: процеси агрегації барвників, утворення специфічних іонних асоціатів (ІА), мікроекстракції, аналітичні ефекти у реакціях утворення ІА з органічними барвниками, реакції відновлення гетерополісполук, утворення комплексних сполук димеркаптотіопіронів (ДМТ) з іонами металів. Мета: створення нових ефективних методик аналізу гідрооб’єктів гірничодобувної промисловості, лікарських препаратів та харчових продуктів на основі теорії використання в хімічному аналізі ІА нових типів, розробка нових способів здійснення рідинної мікроекстракції, застосування для визначення відновників їх реакцій з гетерополіаніонами, а для платинових металів – їх комплексів з ДМТ. Методи дослідження: спектрофотометричний, електрохімічні методи, атомно-абсорбційна спектроскопія, послідовний інжекційний аналіз, методи мікроекстракції. Теоретичні і практичні результати: спектральні ефекти при утворенні ІА органічних барвників з гетерополіаніонами, аніонними комплексами металів, поліелектролітами, нітрогенвмісними активними речовинами лікарських препаратів пояснені з точки зору єдиної теорії. Знайдені передумови утворення наноагрегатів ІА органічних барвників, обґрунтовані оптимальні умови визначення аналітів. Створено квантово-хімічний метод для розрахунку спектрів поглинання поліметинових барвників. Вдосконалені основні варіанти мікроекстракції (МЕ), в том числі дисперсійної, вортекс-, МЕ у краплю органічного розчинника, запропоновано використовувати оптичний зонд для МЕ. З`ясовані особливості сорбції металів на сорбентах, модифікованих ДМТ. Розроблені спектрофотометричні методики визначення ряду іонів металів, неметалів, флокулянтів, нітрогенвмісних речовин у вигляді ІА та апробовані при аналізі шахтних та поверхневих вод, продуктів харчування, лікарських препаратів. Розроблені нові способи розрахунку при одночасному кінетичному визначенні, автоматизовані методами проточного аналізу. Результати роботи впроваджені у ДП «Укрчорметгеологія» та ТОВ «Торговий будинок «Аква-Холдинг».
Опис продукції
Розроблені методи простого, високоселективного та чутливого спектрофотометричного визначення Кадмію, Бісмуту, Меркурію у природних та шахтних водах на рівні ГДК і нижче, в тому числі на місці відбору проб. Методики ґрунтуються на реакціях утворення іонних асоціатів поліметинових барвників з аніонними комплексами металів. Перевагами запропонованих методик аналізу є те, що вони не використовують органічні розчинники, є дуже швидкими, не потребують складної апаратури, більшість методик автоматизовано у рамках сучасного підходу до проточних методів аналізу, тобто можуть бути створені комерційно вигідні повністю автоматизовані прилади для вимірювання вмісту вищевказаних речовин. Розроблені методики визначення платинових металів та золота для контролю стану об'єктів навколишнього середовища, складу лікарських препаратів, електролітних шламів та продуктів їх переробки, оцінці втрат платиноїдів та золота на різних стадіях переробки сировини та при виробництві різноманітних матеріалів. Як аналітичні форми використовують комплексні сполуки вказаних металів з похідними димеркаптотіопірону. Запропоновані хімічні сенсори відрізняються від світових аналогів набагато більшою селективністю, високою чутливістю. Перевагою відповідних методик є можливість визначення форм іонів металів з різною валентністю.