Інформація
Реєстраційний номер
0220U102368, Науково-дослідна робота
Назва роботи
Методологічні основи моніторингу та формування стратегії еколого-безпечного землекористування Карпатського регіону та прилеглих територій
Керівник роботи
Смага Іван Степанович, Доктор біологічних наук
Дата реєстрації
12-03-2020
Організація виконавець
Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича
Опис
Розглянуто характерні проблеми реалізації концепції сталого розвитку, що була закріплена Рамковою конвенцією про охорону і сталий розвиток Карпат. Досліджено міжнародну і національну нормативно-правові бази імплементації цілей сталого розвитку та прогалини в них. Проаналізовано основні характеристики досліджуваної території. Запропоновано перелік першочергових заходів та рекомендацій для органів державної влади, місцевого самоврядування, профільних спеціалістів, установ та організацій і всіх зацікавлених осіб, зокрема налагодження співпраці та обміну інформацією між всіма органами виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері використання всіх видів природних ресурсів із залученням міжнародних організацій, що вивчають цю тему. Проаналізовано концептуальні проблеми моніторингу земель Карпатського регіону. Запропоновано науково-обґрунтовані підходи щодо їх подолання, розроблено функціональну модель системи моніторингу земель в загальній системі природокористування Карпатського регіону. Проаналізовано стан земель в Карпатському регіоні. Розглянуто основні деградаційні процеси та їх вплив на способи використання земельних ресурсів. Наведено основні риси взаємозалежності особливостей регіону та заходів забезпечення раціонального використання земель лісогосподарського та сільськогосподарського призначення і запропоновано систему їх охорони. Обґрунтовано шляхи розв'язання наявних проблем шляхом використання системного підходу та методу аналізу ієрархій. Наведено динаміку показників продуктивності та ефективності використання орних земель по Україні.
Опис продукції
Розроблено функціональну модель системи моніторингу земель сільськогосподарського та лісогосподарського призначення Карпатського Єврорегіону, яка передбачає створення бази даних про екологічний стан та наявність порушених територій, моделювання розвитку, прогнозування та оцінку наслідків основних деградаційних процесів з використанням ГІС-технологій. За розробленою функціональною моделлю системи моніторингу земель виявлено концептуальні проблеми землекористування, запропоновано алгоритм формування території екологічної мережі Чернівецької області та розроблено рекомендації з покращення екологічної ситуації з урахуванням вимог стратегії Карпатської конвенції. Диференціальний рентний дохід та диференціальну земельну ренту на орних землях в сучасних умовах запропоновано визначити за нормативами екологічних показників вирощування зернових і зернобобових культур на ґрунтах різної генетичної природи.