Гуманітарні пріоритети консолідації українського суспільства: соціально-ціннісні виміри
Керівник роботи
Крисаченко Валентин Семенович, Доктор філософських наук
Дата реєстрації
22-01-2021
Організація виконавець
Науково-дослідний інститут українознавства
Опис
Об’єкт – гуманітарний простір українського суспільства в його історичній, актуальній та прогностичній данностях. В дослідженні використовуються класичні методи наукового пізнання, такі як об’єктивності, істинності, доказовості, несуперечливості тощо, а також робиться опертя на аксіологічний та компаративістський підходи. Упродовж 2020 р. реалізований перший (початковий) етап НДР, змістом якого були: а) дослідження сучасного стану глобальної гуманістики; б) визначення теоретико-методологічних засад української гуманітарної політики; в) дослідження гуманітарних трансформацій українського соціуму в сучасних умовах; г) написання наукових досліджень з проблематики проекту; ґ) апробація їх на конференціях, круглих столах та інших наукових заходах.
Виділено типи глобальних небезпек, загроз, ризиків і викликів в гуманітарній сфері України. Досліджено динаміку гуманітарних пріоритетів в політичному житті українського суспільства. Показано, що гуманітарні пріоритети державної політики повинні визначатися національними інтересами всього суспільства, забезпеченням прав і свобод громадян. Опрацьовано понятійно-категоріальний апарат, релевантний для предмета дослідження. Проведено аналіз концепцій стійкого розвитку України як демократичної європейської держави. Здійснено концептуалізацію дослідження значення гуманітарних пріоритетів для консолідації українського суспільства в контексті соціально-ціннісних вимірів буття, в якому систематично пов’язана методологія соціальних наук з парадигмами та методами українознавчої науки. Проаналізовано одну із форм політики геноциду, а саме – злочину депортації, котру практикувала російська держава протягом всього часу свого існування.
Результати НДР висвітлено у 14 наукових статтях та у доповідях на 5 наукових заходах. Галузь застосування. Освіта, наука, політика, державотворення.