Інформація
Реєстраційний номер
0219U000564, , Науково-дослідна робота
Назва роботи
Вивчення динаміки орбітальних параметрів космічних об'єктів штучного походження в навколоземному просторі за результатами оптичних та радіо спостережень
Керівник роботи
Шульга Олександр Васильович,
Дата реєстрації
07-02-2019
Організація виконавець
Науково-дослідний інститут "Миколаївська астрономічна обсерваторія"
Опис
За допомогою двох оптичних телескопів у складі комплексу "МОБІТЕЛ", проведено спостереження космічних апаратів (КА) на низьких і геостаціонарних орбітах. Для оптичних спостережень КА на низьких орбітах використовувався телевізійний телескоп. Здійснено 843 результативних супроводжень КА з загальною тривалістю 850 хвилин на протязі 53 ночей. Отримано базу даних з 12538 положень КА. Для оптичних спостережень КА на геостаціонарних орбітах використовувався телескоп КТ-50. Здійснено 81 результативне супроводження КА з загальною тривалістю 350 хвилин впродовж 49 ночей. Отримано базу даних з 2278 положень КА. В радіодіапазоні проведено спостереження двох телекомунікаційних геостаціонарних супутників (ТК ГСС) за допомогою радіоінтерферометричної мережі станцій для синхронного прийому сигналів супутникового телебачення. Станції знаходяться у м. Миколаїв, м. Рівне, м. Мукачеве, м. Харків (Україна), м. Вентспілс (Латвія). Накопичено базу даних координат для двох ТК ГСС: - "Eutelsat 13B" протягом 315 діб (141 доба - 5 станцій, 86 діб - 4 станції, 88 діб - 3 станції); - "Eutelsat 13C" протягом 38 діб (3 станції). Протягом 30 діб супутники "Eutelsat 13B" та "Eutelsat 13C" контролювалися одночасно. В радіодіапазоні проведено спостереження трьох супутників на низьких орбітах за допомогою допплерівської станції впродовж 48 діб з загальною тривалістю близько 1500 хвилин. Отримано 110 Гб первинної інформації. З використанням бази даних оптичних та радіо спостережень КА, проведено розрахунок елементів орбіт КА у дворядковому форматі даних (two-line element set - TLE). За результатами: оптичних спостережень отримано 403 наборів TLE для 123 КА, які були розміщені на сайті УМОС; радіоінтерферометричних спостережень розраховано щодобові елементи орбіти ТК ГСС Eutelsat-13B та Eutelsat-13C (з 27 вересня 2018 року), які були розміщені на сайті НДІ "МАО" (всього 315 та 38 діб); допплерівських спостережень в автоматичному режимі отримано 93 проходи супутників CUTE-1, OSCAR-19 і TECHNOSAT та обчислені елементи їх орбіти, які розміщені у базі даних НДІ "МАО".
Опис продукції
Програма призначена для управління діаграмою спрямованості антени допплерівської станції під час приймання радіосигналів від штучних супутників Землі на низьких орбітах. Антена складається із 10 секцій, які є окремими антенами з відомими діаграмами спрямованості і які забезпечують всенаправленість антени у верхній півсфері. Управління діаграмою спрямованості виконується в автоматичному режимі шляхом подання команд на антенний комутатор, який підключає потрібну секцію антени до приймача станції. Для подачі команд використовується СОМ-порт комп'ютера. Вибір секції здійснюється програмою на основі апріорних даних про азимут та кут місця контрольованого супутника. Елементи орбіти, необхідні для обчислення положення супутника, автоматично завантажуються з сайту space-track.org.