У 2021 році виповнюється 50 років програмі «Людина і біосфера», яка була започаткована у листопаді 1971 року Генеральною конференцією ЮНЕСКО.

Міжурядова наукова програма «Людина і біосфера» (МАБ) має на меті зміцнення співпраці в рамках природничих та соціальних наук, забезпечення раціонального і сталого використання та збереження ресурсів біосфери. Також програма підтримує розвиток наукових досліджень, покликаних покращати управління природними ресурсами та взаємодію людини з її природним оточенням, зокрема – зменшення загроз для біологічного та ландшафтного різноманіття, розробки наукових основ збереження, відтворення, функціонування та раціонального використання екосистем на локальному, регіональному, національному та глобальному рівнях і формування на цій основі екологічної складової забезпечення сталого розвитку.

Одним із найважливіших здобутків МАБ стало створення Всесвітньої мережі біосферних резерватів, кількість  яких станом на березень 2021 року дорівнює 714 у 129 країнах світу (у т.ч.  21 транскордонний). Вони виконують наступні функції:
– збереження і захист генетичних ресурсів, видів екосистем та ландшафтів;
– активне сприяння сталому розвитку на основі відповідного наукового і матеріально-технічного забезпечення;
– підтримка освітніх та навчальних проєктів, проведення наукових досліджень і здійснення моніторингу на локальному, регіональному, національному й міжнародному рівнях.

За рекомендацією Міжнародної координаційної ради з програми ЮНЕСКО МАБ при АН УРСР було створено Національний комітет України з програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера». Найбільш вагомим здобутком діяльності комітету є створення і забезпечення належного функціонування національної мережі із 8 біосферних резерватів ЮНЕСКО (з них 4 – транскордонні).

З листопада 2019 року Україна входить до складу Міжнародної координаційної ради Програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера». 

Детальніше: https://bit.ly/3rs2IyV  

Фото: ЮНЕСКО

До 50-річчя програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера»
2021-03-29
Поширити