Чмир Олена

Актуальність. Дослідження виконане на актуальну і доволі складну тему, яка має незаперечне наукове та практичне значення. Результати НДР будуть з великою зацікавленістю сприйняті академічною спільнотою.

Загальна характеристика. У ньому критично й доволі детально з різних позицій розглядаються теоретичні засади сталого розвитку. Власне на цьому підґрунті  творчий колектив будує аналіз методичних підходів, які використовуються різними науковими школами та міжнародними організаціями. Автори детально вивчають численні моніторингові системи  для виконання конкретних цілей сталого розвитку ЦСР: подолання голоду, підтримання здоров’я та благополуччя, забезпечення чистою водою, енергією, інфраструктурою, забезпечення сталого розвитку громад, стале споживання та виробництво, пом’якшення наслідків зміни клімату, збереження морських ресурсів, захист екосистем суші. Розуміння складності та різноманітності підходів до моніторингу та оцінювання прогресу щодо ЦСР дозволяє належним чином обґрунтувати  методичні рекомендації, які дозволять провести відповідне дослідження на фактичних даних виконання заходів (звіти, самооцінювання, статистика, експертні опитування тощо) та встановити ступінь досягнення завдань, передбачених Дорожньою картою.

Структура роботи логічна, усі матеріали пов’язані єдиною ідеєю та узгодженим методичним підходом, автори використовують широкий спектр наукових літературних джерел та баз даних.

Цінність (наукова, практична). Матеріали звіту можуть бути використані особами, що приймають управлінські рішення в частині економічної та екологічної політики держави, науковцями – для здійснення міжнародних порівнянь та проведення подальших розвідок у цій сфері, а також науково-педагогічними працівниками та здобувачами освіти у навчальних цілях.

Недоліки та дискусійні положення. На наш погляд, автори доволі специфічно трактують окремі положення щодо екологічних імперативів та без належного обґрунтування або пояснення приймають в якості аксіоми ряд тез щодо невідворотності й катастрофічного характеру глобального потепління. Також у роботі зустрічаються некоректно оформлені посилання на першоджерела, дублювання окремих положень та зайва технічна інформація.

Загальний висновок. Звіт містить наукові узагальнення, оригінальні авторські аналітичні розробки та удосконалені методичні рекомендації, які належним чином обґрунтовані та пройшли апробацію на фактичних даних щодо реалізації ЦСР в Україні.

 

Провідний науковий співробітник

відділу проблем екологізації економічного розвитку

НДЕЕІ кандидат економічних наук, доцент       Петренко О.Л.

Рецензія на звіт НДР на тему «Визначення впливу вітчизняної науки, технологій та інновацій на виконання Україною цілей сталого розвитку»
2024-12-30
Share