28 грудня 2021 року Кабінетом Міністрів України затверджено План заходів щодо створення мережі екзаменаційних центрів на період до 2030 року.

Створення таких центрів сприятиме ефективному розвитку національної системи освітніх вимірювань і проведення оцінювання з використанням цифрових технологій.

Наразі система зовнішнього освітнього оцінювання в Україні залежить від багатьох чинників і вимагає складної логістики, чималих витрат на друк та доставку тестових матеріалів.

Використання комп’ютерних технологій для оцінювання у зарубіжних країнах демонструє позитивні результати: уряди отримують об’єктивні дані про стан національної системи освіти та успішні освітні політики завдяки Програмі міжнародного оцінювання учнів PISA. Це – міжнародне дослідження якості освіти, започатковане у 1997 році.  Інструментом для оцінювання здатності учнями використовувати здобуті знання, вміння та навички у реальному житті слугують тести. Вони визначають, наскільки учні володіють трьома ключовими компетентностями: читацькою, математичною та природничо-науковою. У 2021 році провідною компетентністю для дослідження PISA стала математична.

Україна вперше взяла повноцінну участь у цьому дослідженні у 2018 році. Для проведення реформи «Нова українська школа» та здійснення системних змін шкільної освіти необхідні були відповідні дані. 

Завдяки участі у PISA-2021 країни-учасниці отримали:
– дані про читацьку, математичну та науково-природничу грамотність у 15-річних підлітків;
– характеристику освітнього середовища, умов життя та навчання підлітків;
– індикатори, що вказують на динаміку результатів тощо.

Створити мережу екзаменаційних центрів планується у вигляді відокремлених структурних підрозділів регіональних центрів оцінювання якості освіти у кожному обласному центрі та місті Києві. Вони повинні забезпечити проведення наступних видів освітніх оцінювань з використанням ІКТ-технологій:
– міжнародні порівняльні оцінювання, зокрема PISA;
– моніторингові дослідження якості освіти регіонального та локального рівнів;
– іспити для визначення рівня володіння державною мовою.

Стандартизовані умови для уніфікованого, прозорого та об’єктивного оцінювання будуть створені саме завдяки використанню цифрових технологій. У випадку поширення територією України інфекційних хвороб або запровадження карантинних обмежень, використання цифрових технологій гарантуватиме безпеку учасників освітніх оцінювань і тестувань.

У довгостроковій перспективі передбачається здійснити розбудову мережі екзаменаційних центрів на базі закладів освіти. Це надасть можливість перевести в цифровий формат національні зовнішні оцінювання з великою кількістю учасників.

Детальніше: https://mon.gov.ua/ua/tag/pisa, https://bit.ly/3JqWklT

Фото: МОН

Мережа екзаменаційних центрів для проведення оцінювань
2021-12-29
Поширити