Київською школою економіки оприлюднено звіт «Огляд економічної активності».

Як відзначається в дослідженні, економіка України у 2021 році відновлювалася повільніше, ніж очікувалося. Фактичне зростання ВВП за підсумками року становило 3,3%. На його величину вплинула енергетична криза та продовження пандемії, яка безпосередньо впливала на активність секторів послуг, знизила готовність бізнесу до капіталовкладень, а також послабила зовнішній попит. Погіршення інформаційного середовища на фоні геополітичних подій наприкінці року доповнила перелік негативних факторів.

Зростання доходів населення посилило внутрішнє споживання, проте додатковий попит часто покривався завдяки імпорту. У той же час уряд вдало стимулював внутрішній попит видатками на дороги та інші інфраструктурні об’єкти.

Негативний вплив низького врожаю 2020 року позначався впродовж більшої частини року, однак додаткового імпульсу економіці надала успішна аграрна кампанія 2021 року. До прибуткової діяльності в 2021 році здебільшого повернулися промислові підприємства, помірними темпами відновлювалися інвестиції.

Переважно високі світові ціни на метали, руди та зернові забезпечили високі вартісні обсяги експорту, однак непередбачена інфляція енергоносіїв у світі позначилася на вітчизняних енергоємних виробництвах. Крім того, скорочення чисельності населення та трудова міграція за межі України послаблює потенціал зростання вітчизняної економіки. Продуктивність капіталу в останні два роки обмежувалась відносно слабкими інвестиціями – за підсумком перших трьох кварталів 2021 року вони зросли на 8.4% порівняно з відповідним періодом 2020 року, однак були майже на 17% меншими, ніж за такий самий період 2019 року, тобто до кризи.

У заключної частині дослідження наведені ризики активності.

Ризики охолодження активності: 
– тривалий високий рівень цін на імпортовані енергоносії;
– наслідки недокапіталізації підприємств в останні два роки;
– низхідна корекція світових цін на метали та зернові;
– підігрівання конфлікту на Сході країни.

Ризики посилення активності:
– реалізація відкладеного інвестиційного попиту підприємств;
– швидше зростання економік країн-торгових партнерів.

Детальніше: https://bit.ly/3HJ7Vvs, https://bit.ly/3rE9wNn

Фото: скріншот

Огляд економічної активності
2022-02-09
Поширити