Список інституціональних репозитаріїв, що здійснюють інформаційну інтеграцію з НРАТ

Заклади вищої освіти та наукові установи України

  1. Державний податковий університет
  2. Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара
  3. Донецький національний університет імені Василя Стуса
  4. Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці II
  5. Київський національний університет імені Тараса Шевченка
  6. НТУ «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського»
  7. Міжнародний європейський університет
  8. Національна академія педагогічних наук України
  9. Національний медичний університет імені  О.О.Богомольця
  10. Національний університет біоресурсів і природокористування України
  11. Сумський державний університет
  12. Український гуманітарний інститут
  13. Український католицький університет

Наукові видання, видавництва

  1. Журнал «Політичні дослідження» (Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім.І.Ф. Кураса НАН України)
  2. Журнал «Полтавський правовий часопис» (Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого)

Договір (оферта) про  спільну  діяльність  із наповнення  академічними текстами Національного репозитарію академічних текстів

1. Загальні положення

1.1. Національний репозитарій академічних текстів (далі – НРАТ) створений відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 №504 «Про створення Національного репозитарію академічних текстів». НРАТ діє на підставі  Постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.2017 №541 «Положення про Національний репозитарій академічних текстів», Наказів Міністерства освіти і науки України від 04.07.2018 № 707  «Про затвердження Регламенту роботи Національного репозитарію академічних текстів» (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.07.2018 № 858/32310) (редакція від 26.07.2022), від 19.10.2018 № 1140 «Деякі питання Національного репозитарію академічних текстів» та від 15.06.2022 № 554 «Про затвердження змін до Регламенту роботи Національного репозитарію академічних текстів» (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.07.2022 № 777/38113).

1.2. Відповідно до Наказу Міністерства освіти і науки України «Про розпорядника Національного Репозитарію академічних текстів» Державна наукова установа «Український інститут науково-технічної експертизи та інформації» (далі – УкрІНТЕІ) визначена розпорядником Національного репозитарію академічних текстів (далі – Розпорядник).

1.3. Розпорядник забезпечує:

функціонування Національного репозитарію;

накопичення, збереження, систематизацію, відтворення, оприлюднення та поширення в електронному форматі передбачених Положенням та Регламентом академічних текстів та інших пов’язаних з ними даних, які опубліковані в Україні або походять з України;

моніторинг надходження академічних текстів до Національного репозитарію та надання інформації про використання його ресурсів;

формування та надання у відкритий доступ реєстру академічних текстів, представлених у Національному репозитарії, а також академічних текстів в електронній формі та пов’язаних з ними даних, розміщених на умовах відкритого доступу;

програмний інтерфейс доступу до центрального репозитарію інституціональних учасників;

інформаційну безпеку та технічну підтримку центрального репозитарію;

інформаційну інтеграцію з іншими базами даних, зокрема ресурсами відкритих даних України та інших держав, базами центральних органів виконавчої влади.

1.4. До НРАТ включаються в електронній формі такі види академічних текстів:

дисертації на здобуття наукових ступенів та автореферати дисертацій;

кваліфікаційні випускні роботи здобувачів вищої освіти;

статті у наукових виданнях, у тому числі всі статті (сукупність статей), на підставі захисту яких присуджено науковий ступінь;

монографії, у тому числі ті, на підставі захисту яких присуджено науковий ступінь;

наукові видання;

звіти у сфері наукової і науково-технічної діяльності;

депоновані наукові роботи;

підручники, навчальні посібники та інші науково- та навчально- методичні праці;

публікації, розміщені авторами на Інтернет-платформах для обміну науковими публікаціями.

1.5. НРАТ розміщується на матеріально-технічній базі Розпорядника і доступний через мережу інтернет будь-яких обмежень. Національний репозитарій включає в електронній формі академічні тексти, видані на умовах відкритих даних.

1.6. Національний репозитарій складається з центрального репозитарію, що підтримується розпорядником Національного репозитарію, і локальних репозитаріїв, що підтримуються інституціональними учасниками. 

Центральний репозитарій – електронна база даних, в якій накопичуються, зберігаються і систематизуються академічні тексти, у тому числі реєстр академічних текстів, що підтримується Розпорядником і є частиною Національного репозитарію.

Локальний репозитарій – електронна база даних, що підтримується інституціональним учасником і є частиною Національного репозитарію.

1.7. Хронологічні обмеження для академічних текстів та інших пов’язаних з ними даних, що зберігаються у Національному репозитарії, не встановлюються – до нього включаються академічні тексти незалежно від дати їх створення та оприлюднення.

1.8. Розміщення академічних текстів у Національному репозитарії є безоплатним.

2. Співпраця між Розпорядником НРАТ та інституціональним учасником

2.1. Інституціональний учасник – юридична особа (заклад вищої освіти, наукова установа, наукове видавництво, організація, бібліотека), що подає академічні тексти до Національного репозитарію.

2.2. Рішення про розміщення академічних текстів в електронній формі у НРАТ приймається інституціональним учасником відповідно до Положення, Регламенту НРАТ та цього договору (оферти).

2.3. Інституційний учасник НРАТ забезпечує передавання до НРАТ інформації відкритого доступу, яка не має обмежень для оприлюднення (тобто не містить інформації з обмеженим доступом) і подана у форматі, що уможливлює її автоматизоване оброблення електронними засобами,  а також її подальше використання.

2.4. Інституціональний учасник в автоматизованому режимі, який забезпечується Розпорядником, подає до центрального репозитарію бібліографічні відомості, описи (передбачені законодавством) та електронні версії академічних текстів, які у подальшому використовуються Розпорядником для систематизації академічних текстів, формування їх реєстру, забезпечення пошукових можливостей Національного репозитарію, проведення аналітичної роботи.

2.5. Технічні вимоги до організації інформаційної взаємодії між центральним та локальними репозитаріями, зокрема – каналів та програмного забезпечення такої взаємодії, формату представлення академічних текстів, які включаються до Національного репозитарію, їх верифікації  тощо визначаються Розпорядником та оприлюднюються у відкритому доступі на офіційному вебпорталі НРАТ у розділі «Про Національний репозитарій».

2.6. Рішення про інформаційну інтеграцію з НРАТ приймає уповноважена особа інституціонального учасника, яка доручає особі, відповідальній за наповнення і функціонування наукового репозитарію  цієї установи / організації (електронної бази даних, електронного повнотекстового архіву тощо) звернутись до Розпорядника із відповідним запитом та забезпечити підключення до Національного репозитарію академічних текстів.

2.7. Для здійснення інформаційної інтеграції з НРАТ Розпорядник створює на запит інституційного учасника електронний кабінет локального репозитарію у НРАТ – індивідуальну персоніфіковану веб-сторінку, за допомогою якої здійснюється налаштування процесів передавання академічних текстів та пов’язаних з ними даних до Національного репозитарію. 

Після успішної авторизації уповноваженої особи інституційного учасника у такому кабінеті з відповідним погодженням на умови цього договору (оферти), він отримує можливість забезпечення інформаційної взаємодії  центрального та локального репозитаріїв та користування наявним функціоналом інтеграційної підсистеми.

2.8. У процесі інформаційної інтеграції з НРАТ інституціональний учасник зобов’язується забезпечити передавання академічних текстів за переліком, визначеним у п.1.3, контролює якість описових даних та безумовно дотримується п.2.3 цього договору (оферти).

2.9. Розпорядник після отримання даних від інституціонального учасника формує електронну базу даних академічних текстів з відповідним бібліографічним описом, створює реєстр академічних текстів, забезпечує можливість  їх пошуку (простого та розширеного) та відкритий доступ до них на офіційному вебпорталі НРАТ.

2.10. Розпорядник відповідає за збереження описової, бібліографічної інформації, електронних версій академічних текстів та інших пов’язаних з ними даних, переданих до НРАТ.

2.11. Розпорядник зобов’язується надавати технічну та інформаційну підтримку уповноваженим особам інституціонального учасника, які забезпечують передавання академічних текстів до НРАТ усіма доступними каналами – письмово (адреса для офіційного листування:   03150, м. Київ вул. Антоновича, 180, УкрІНТЕІ), у формі  індивідуальних консультацій (телефон, електронна пошта / nrat@ukrintei.ua, su@ukrintei.ua), а також шляхом публікації відповідних роз’яснень на офіційному вебпорталі НРАТ.

2.12. Про долучення до співпраці з НРАТ інституціональних учасників Розпорядник регулярно повідомляє власника НРАТ – Міністерство освіти і науки України та оприлюднює відповідні відомості на  офіційному вебпорталі НРАТ у розділі «Про національний репозитарій».

2.14. Розпорядник  може змінити умови  цього договору відповідно до змін чинного законодавства України та рішень власника НРАТ. У такому разі він оприлюднює новий текст договору на офіційному вебпорталі НРАТ та направляє відповідне повідомлення інституціональному учаснику.

3. Права та обов’язки сторін

3.1. Співпраця здійснюється Сторонами (Розпорядником та інституціональним учасником НРАТ) на підставі принципів законності та добросовісності.

3.2. Спільна діяльність за цим договором здійснюється Сторонами без об’єднання вкладів і утворення окремої юридичної особи.

3.2. Сторони зобов’язуються вживати всі необхідні дії за спільною згодою, в межах своєї компетенції з часу ухвалення цього договору до ухвалення рішення про припинення спільної діяльності, відповідно до вимог чинного законодавства України.

3.3. У випадку неможливості виконання однією зі Сторін зобов’язань згідно цього договору, вони не пізніше, ніж за 30 днів мають повідомити про це іншу Сторону та вказати підстави, які унеможливлюють виконання зобов’язань.

3.4. Сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов’язань за  цим  договором,  якщо  це невиконання стало наслідком  обставин  непереборної сили, що виникли після укладання договору в результаті подій надзвичайного характеру.

3.5. Будь-які спірні питання у зв’язку з виконанням цього договору Сторони зобов’язуються вирішувати шляхом переговорів.

4. Особливості договору

4.1. Цей договір є публічним, тобто відповідно до статті 633 Цивільного кодексу України, його умови є однаковими для всіх інституціональних учасників незалежно від їх статусу без надання жодної переваги одному учаснику перед іншим.

4.2. Договор вважається укладеним Сторонами, якщо інституціональний учасник (юридична особа, зокрема – заклад вищої освіти, наукова установа, наукове видавництво, організація, бібліотека, що подають академічні тексти до Національного репозитарію) у повному обсязі приймає умови та порядок інформаційної інтеграції та здійснює реєстрацію на офіційному вебпорталі НРАТ відповідного  електронного кабінету локального репозитарію. Договір вважається укладеним з моменту натискання кнопки «Зареєструватися» на сторінці реєстрації та отримання підтвердження реєстрації в електронному вигляді від Розпорядника НРАТ.

Оновлено: 2025-04-01