12 листопада 2019 року Верховна Рада України підтримала законопроект щодо змін у сфері вищої освіти, внесений Комітетом з питань науки, освіти та інновацій.

Він пропонує нові підходи в управлінні ЗВО, удосконалює механізм вступу та надає стимули для ефективної роботи ректорів.

Документ  розширює поняття професій, для яких запроваджене додаткове регулювання, – так звані регульовані професії. Під ними розуміється підготовка фахівців за спеціальностями, які передбачають особливо відповідальну роботу. Це, зокрема, діяльність у правничій сфері, атомній енергетиці, медицині, військовій службі тощо. Держава матиме більше важелів впливу на підготовку студентів за такими професіями.

Для них залишиться обов’язковим ліцензування спеціальностей та будуть запроваджені докладніші стандарти. Одночасно скасовується ліцензування майже 100 спеціальностей, окрім тих, які належатимуть до “регульованих професій”. Увесь процес ліцензування планується зробити електронним. 

Студенти нестимуть більшу відповідальність за недотримання академічної доброчесності: виявлення плагіату, фабрикації або фальсифікації зможуть стати причиною для скасування рішення про отримання ступеня вищої освіти. Тобто якщо у дипломній бакалаврській роботі виявлять плагіат, студент може не отримати диплом за результатами навчання.

Низка новацій чекатиме й на вступників. Для того, щоб розмежувати права та обов’язки абітурієнтів, під час зарахування з ними укладатимуть договір, де чітко виписуватимуть строк навчання, відповідальність кожної зі сторін тощо. Укладати документ будуть як студенти-контрактники, так і ті, хто здобуватиме освіту коштом держави.

Оновлюється перелік категорій вступників, які матимуть переваги при вступі. Вони закріплюються тільки за учасниками міжнародних учнівських олімпіад, Олімпійських, Паралімпійських і Дефлімпійських ігор. 

Кандидати на ректорські посади будуть змагатися на виборах за своїми програмами. У разі перемоги ці програми ставатимуть частиною контракту з МОН з чіткими KPI, за якими визначатиметься ефективність їх роботи.

Під час розробки законопроекту депутати урахували пропозиції фахівців Міністерства освіти і науки. «Ми дуже вдячні членам профільного Комітету за відкритість та готовність до співпраці. Адже сьогодні Міністерство постійно співпрацює зі стейкхолдерами вищої освіти та розуміє процеси, які відбуваються у вишах. Тому, знаючи як усе це відбувається на практиці, для нас дуже важливо, що депутати дослухалися до нашої думки та врахували її у поданому законопроекті», – зазначила Міністр освіти і науки Ганна Новосад.

Детальніше: https://bitly.su/Xs4sazv4

Фото: прес-служба МОН

Електронне ліцензування закладів вищої освіти
2019-11-12
Share