Міністерство освіти і науки України сформулювало позицію щодо удосконалення механізму формування переліку наукових фахових видань. Розроблено та винесено на громадське обговорення проєкт наказу МОН «Про внесення змін до Порядку формування Переліку наукових фахових видань України, затвердженого наказом МОН від 15 січня 2018 року № 32». 

В актуальному Переліку наукових фахових видань наразі представлено 99 таких видань категорії «А» (входять до наукометричних баз Scopus та/або Web of Science Core Collection) та 1018 видань категорії «Б».

За результатами проведеного МОН моніторингу встановлено, що ключовою проблемою є неспроможність засновником (співзасновниками) наукового фахового видання сформувати редакційну колегію, у складі якої має бути не менше семи вчених, які мають науковий ступінь за однією із спеціальностей, що відповідають науковому профілю видання згідно з пунктом 5 вказаного Порядку. 

Кожен із цих фахівців, включаючи головного редактора видання, повинен мати не менше трьох публікацій за останні п’ять років або не менше семи публікацій (статті, монографії, розділи монографій, що відповідають науковому профілю видання) за останні п’ятнадцять років, у тому числі не менше однієї за останні три роки, опублікованих щонайменше у двох різних виданнях, включених до Web of Science Core Collection та/або Scopus, або мати монографії чи розділи монографій, видані міжнародними видавництвами, що належать до категорій «A», «B» або «C» за класифікацією Research School for Socio-Economic and Natural Sciences of the Environment (SENSE). У складі редакційної колегії має бути не менше трьох вчених, що працюють за основним місцем роботи в українських наукових установах або закладах вищої освіти, і щонайменше – один науковець, який працює за основним місцем роботи в закордонній науковій установі або закладі вищої освіти. Вчений може входити до складу не більш як трьох редакційних колегій видань, включених до Переліку.

В якості альтернативи вимозі щодо наявності публікацій у виданнях із МНБД Web of Science Core Collection та/або Scopus є вимога щодо наявності монографії чи розділу монографій, які видані міжнародними видавництвами зі списку SENSE. 

Після ретельного вивчення списку видавництв WASS-SENSE book publishers ranking list 2017 та з урахуванням відсутності на вебсайті SENSE інформації щодо процедури включення/виключення міжнародних видань та періоду перебування їх у цьому списку, МОН дійшло висновку, що для виконання вищезазначених вимог необхідно вносити зміни до чинної правової бази.

Детальніше: https://bit.ly/3br8niD, https://mon.gov.ua/storage/app/media/gromadske-obgovorennya/2020/08/27/fakhovitablitsya-1.docx, http://www.sense.nl/gfx_content/documents/20170626_publishers_complete.xlsx, http://www.sense.nl/organisation/documentation

Позиція МОН щодо формування переліку наукових фахових видань
2020-09-03
Share