Восени 2020 року завершився перший рік пілотного проєкту із запровадження дуальної форми здобуття освіти (ДФЗО) в українських закладах освіти, який був реалізований у партнерстві з малим, середнім та великим бізнесом. 

Міністерство освіти і науки оцінює рівень зацікавленості роботодавців у залученості до підготовки здобувачів на етапі їх навчання як високий та відмічає наявний потенціал розвитку дуальної форми, особливо – з технічних спеціальностей. 

Щодо дуальної освіти Українською Асоціацією Маркетингу та Представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні в партнерстві із Федерацією металургів України, Державною установою «Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти» та WoW HR Volunteer Initiative було проведене дослідження. 

Його завдання полягали у наступному:

– визначити рівень обізнаності та готовності бізнесу долучатися до підготовки здобувачів освіти за дуальною формою здобуття освіти;

– вивчити досвід партнерства роботодавців та закладів вищої та фахової передвищої освіти;

– виявити проблеми, з якими стикається бізнес під час налагодження співпраці із закладами вищої та фахової передвищої освіти;

– проаналізувати пропозиції щодо підвищення ефективності такої співпраці;  

– розробити практичні рекомендації щодо ефективного впровадження ДФЗО в систему підготовки фахівців.

За результатами дослідження було встановлено, що в Україні застосовуються дві моделі ДФЗО – модель з інтегрованою практичною підготовкою та з інтегрованою професійною діяльністю. Перша модель передбачає поєднання періодів навчання здобувачів першої вищої чи фахової передвищої освіти в закладі освіти та на підприємстві. Другу модель розроблено для поєднання навчання в ЗВО та на підприємстві для тих, хто вже здобув фахову передвищу або першу вищу освіту, працює на підприємстві та має бажання продовжити навчання за своїм профілем або профілем, визначеним підприємством.

Переважно в закладах освіти застосовується модель із інтегрованою практичною підготовкою. Перехід на ДФЗО відбувається з 3-4 курсу або з 1 курсу магістратури. Чергування фаз навчання у закладі освіти й на підприємстві залежить від специфіки підготовки здобувачів за певними спеціальностями та потреб підприємства.

Критеріями вибору ЗВО для організації дуальної форми освіти є наявність у відповідному закладі профільних кафедр, його територіальне розміщення, досвід попередньої співпраці, його ініціатива.

Основні мотиви для організації ДФЗО, які можуть бути реалізовані через укладання тристороннього договору між роботодавцем, закладом освіти і здобувачем:

– виплата заробітної плати здобувачам за фактично відпрацьований час на підприємстві (періоди навчання на робочому місці);

– призначення роботодавцями мотивуючих стипендій кращим студентам за успішне теоретичне навчання та активну участь у проходженні виробничої практики на підприємствах;

– сплата роботодавцем вартості навчання здобувача на контрактній основі в закладі освіти.

При відборі здобувачів освіти, яким може бути запропонована ДФЗО за ініціативи підприємства, роботодавці керуються рекомендаціями закладів освіти, вони також беруть участь у роботі кваліфікаційних комісій, захисті курсових робіт та дипломних проєктів. 

До ризиків, які можуть вплинути на впровадження ДФЗО, відносяться: карантинні обмеження, введені в Україні через поширення захворюваності на COVID-19;  скорочення кадрів ЗВО внаслідок зменшення навантаження викладачів, недостатній інтерес студентів та педагогів через низький рівень роз’яснювальної роботи щодо переваг ДФЗО.

Детальніше: bit.ly/32Mbr5R, https://mon.gov.ua/storage/app/media/rizne/2020/11/10/Dualna_2_2%20edit%206-11.pdf 

Щодо запровадження дуальної форми здобуття освіти
2020-11-11
Share