Процес пошуку об’єктів, віднесених до галузі хімії, фармацевтики та медицини (зокрема – хімічних сполук), є непростим з оглядом на особливості їх структурної будови та багатоваріантність назв.

Зазвичай експерти використовують спеціальні (переважно комерційні) пошукові ресурси, які дозволяють робити запити за структурою, назвою та фразою, користуватися фільтрами за ключовими властивостями, проводити пошук для об’єктів, пов’язаних зі способом отримання сполук, їх застосування, призначенням тощо. 

Укрпатент рекомендує ознайомитись з інформацією про деякі загальнодоступні безоплатні бази, які можна застосовувати для пошуку хімічних сполук.

Patentscope (https://patentscope.wipo.int/search/en/search.jsf, https://www.wipo.int/patentscope/en/) дозволяє користувачу отримати доступ до інформаційних ресурсів багатьох країн, включаючи патентні заявки, подані згідно з процедурою PCT, патентні заявки таких патентних відомств як АРОІВ, ЄАПО, ЄПВ, патентні документи Китаю, Японії, Республіки Корея, США, на 12 різних мовах. Також у Patentscope у разі потреби можна скористатися безоплатними програмами-перекладачами, інтегрованими в цю систему.

Пошуковий запит у Patentscope може включати до п’яти ключових слів, при цьому система пошуку врахує також синоніми таких слів. До речі, пошук виконується не тільки на мові запиту, а й на множині інших мов, що відбувається автоматично та є одною з можливостей названого пошукового ресурсу. 

PubChem (https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov) – це інформаційний ресурс, що дозволяє здійснювати пошуки за хімічними речовинами та їх біологічною активністю, що є необхідним для багатьох галузей, серед яких хімія, біохімія, медицина, токсикологія тощо. 

У PubChem налічується понад 157 мільйонів описів хімічних речовин, 60 мільйонів  хімічних структур (включаючи вуглеводи, ліпіди, пептиди, хімічно модифіковані макромолекули) та 1 мільйон описів біологічних властивостей, що охоплюють близько 10 тисяч  послідовностей.  За допомогою цього інформаційного ресурсу можна здійснювати різного типу пошукові запити. Для текстового пошуку використовується Entrez – система пошуку баз даних NCBI, що включає PubChem, PubMed, нуклеотидні та білкові послідовності, білкові структури, геном, таксономію, біосистеми, гени експресії (GEO) та багато інших.  

Для об’єктів, щодо яких неможливий текстовий пошук, наприклад для структур хімічних сполук, є інші інструменти пошуку, які дозволяють проводити пошук за структурною будовою (https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/search/search.cgi), включаючи пошук ідентичності, пошук підструктури, пошук молекулярних формул тощо. Інструмент пошуку хімічної структури підтримує різноманітні формати запитів, у тому числі малюнок хімічної структури, створений за допомогою програми Sketcher, що є в PubChem. Цей редактор структури на основі JavaScript не залежить від платформи та сумісний з основними веб-браузерами й не вимагає від користувача завантаження чи встановлення спеціального програмного забезпечення. Крім того, він підтримує функції імпорту та експорту, такі як підтримка файлів хімічної структури. Інструмент містить фільтри, які можуть застосовуватися для обмеження результату пошуку, виходячи з різних властивостей, таких як молекулярна маса, кількість важких атомів, наявність або брак стереохімії тощо. 

Розуміння та активне користування різними базами пошуку із залученням усіх можливостей інструментарію наукового та патентного пошуку як з боку експерта, так і з боку винахідника підвищує ефективність процесу набуття прав на результати інтелектуальної діяльності.

Детальніше:  https://bit.ly/2ULw7WP   

Укрпатент рекомендує пошукові безоплатні бази
2020-03-24
Поширити