На офіційному сайті Організації економічного співробітництва та розвитку оприлюднено результати дослідження «Штучний інтелект і зайнятість. Нові докази».
В останні роки відбулися вражаючі досягнення в сфері штучного інтелекту (ШІ). Це викликало нову хвилю занепокоєння з приводу впливу технологічного прогресу на ринок праці, в тому числі на переміщення працівників.
У цьому документі розглядаються можливі зв’язки між ШІ і зайнятістю в міждержавному контексті. Досліджується професійний вплив ШІ за допомогою визначення ступеню залежності професій від здібностей, на даних 23 країн ОЕСР. Індикатор, який враховує відмінності в розповсюджені ШІ за професіями, а також всередині професій, співставляючи їх з обстеженнями робочої сили для аналізу зайнятості.
За період з 2012 по 2019 роки зайнятість виросла майже за всіма проаналізованими професіями. У цілому, судячи з даних дослідження, немає чіткого взаємозв’язку між впливом ШІ і ростом зайнятості. Однак, у професіях, де широко використовуються комп’ютери, більший вплив ШІ пов’язаний з більш високим зростанням зайнятості. У документі також наводяться переконливі докази від’ємного взаємозв’язку між впливом ШІ і ростом середньої тривалості робочого часу серед професій, де мало використовуються комп’ютери.
Хоча необхідні подальші дослідження, щоб визначити точні механізми, котрі приводять до цих результатів, одне з можливих пояснень полягає в тому, що часткова автоматизація за допомогою ШІ безпосередньо підвищує продуктивність, а також зміщує структуру задач професій у бік задач з більш високою доданою вартістю.
Це зростання продуктивності праці протидіє прямому витісненню автоматизації за допомогою ШІ для працівників з високими цифровими навичками, котрим може бути простіше ефективно використовувати ШІ і перейти до неавтоматизованим задачам з більш високою доданою вартістю в рамках своєї професії. Зворотне може бути вірним для працівників з поганими цифровими навичками, котрі можуть бути не в змозі ефективно взаємодіяти з ШІ і, таким чином, користуватися всіма потенційними перевагами технології.
Документ належить до серії матеріалів «Робочі документи ОЕСР з соціальних питань, питань зайнятості та міграції». Серія призначена для надання доступу для більш широкого кола читачів вибрані дослідження ринку праці, соціальної політики та міграції, підготовлені для використання в рамках ОЕСР.
Детальніше: https://bit.ly/3ehwliA, https://bit.ly/3qqMsje, https://doi.org/10.1787/c2c1d276-en
Фото: скріншот