Опубліковано звіт Центру досліджень інтелектуальної власності та трансферу технологій НАНУ «Винахідницька діяльність у наукових установах», в якому наведено узагальнений аналіз винахідницької діяльності за тридцять років – з 1991 року по 2020 рік.
У виданні узагальнено сучасної практики та механізми формування середовища, сприятливого для винахідницької, інноваційної діяльності, трансферу технологій, які діють в Україні та ряді іноземних держав. Проаналізовано проблеми розвитку винахідницької діяльності в Україні, наведено дані, які свідчать про суттєве скорочення заявок на винаходи та отримання авторських свідоцтв. В Україні до 1991 р. щорічно подавалося 37 тис. заявок на винаходи та отримувалося 35 тис. рішень про видачу авторських посвідчень. У 1997–1998 рр. відповідні показники подання заявок на винаходи скоротились у 7,5 разів, у 2007–2008 рр. – у 12 разів, у 2017–2018 рр. кількість поданих заявок та отриманих посвідчень склала всього 6% кількості відповідних показників у 1988-1989 рр., тобто скоротилось майже у 17 разів.
Проаналізовані механізми сприяння інноваційній діяльності, комерціалізації ОІВ, які використовуються у ЄС, та узагальнено досвід запровадження аналогічних механізмів в Україні. Розглядається управління діяльністю з охорони та використання винаходів, інших ОІВ у наукових установах, організації винахідницької діяльності та надаються рекомендації щодо організації трансферу знань. Досліджуються питання діяльності з використання винаходів, зокрема – врегулювання спільної діяльності наукових установ та підприємств щодо проведення досліджень, виконання розробок та комерціалізації результатів; утворення науковими установами господарських товариств з метою використання ОІВ; запровадження навчання і підвищення кваліфікації фахівців підрозділів з інноваційної діяльності, трансферу технологій та ІВ; вдосконалення виплати винагороди винахідникам тощо.
Ознайомитись зі звітом можна сайті Національної академії наук України.
Детальніше: https://bit.ly/3yjiTmW, https://bit.ly/3wjuGzT
Фото: НАНУ