Цілі:

1.1. Кожна дитина має доступ до якісної дошкільної освіти

1.2. Випускники школи є самодостатніми, творчими та креативними особистостями, які мають ґрунтовні знання та володіють компетентностями, що потрібні у сучасному світі

1.3. Випускники шкіл мають широкий вибір закладів для здобуття якісної професійної освіти з подальшим працевлаштуванням

1.4. Випускники закладів вищої освіти є конкурентоспроможними фахівцями на ринку праці

1.5. Українські вчені мають належні умови для досліджень та інтегровані у світовий науковий простір

Розгорнута інформація про ціль 1.5. «Українські вчені мають належні умови для досліджень та інтегровані у світовий науковий простір»

Опис.

Протягом останніх 25 років кількість вчених в Україні зменшилася у 5 разів. Бюджетне фінансування науки спрямовується переважно на утримання застарілого та неефективного комплексу державних наукових установ. Понад 75% бюджетного фінансування науки йде на забезпечення діяльності Національної та галузевих академій наук, які самостійно визначають пріоритетні напрями діяльності. Неефективність бюджетного фінансування науки не компенсується стимулами залучення інвестицій у наукову сферу від приватного бізнесу. Відсутні стимули для інвестицій у дослідження і розробки. Це змушує вчених шукати можливості самореалізації та належної оплати своєї праці за кордоном. Водночас суспільство очікує від наукової сфери результатів, здатних стати драйверами соціального та економічного зростання країни.

Для цього наша команда забезпечить надання доступу вченим та науковим колективам до прозорого багатоканального фінансування на наукові дослідження та до дослідницьких інфраструктур. Усі наукові установи та університети будуть фінансуватися виключно за результатами наукової прозорої та об’єктивної атестації. Державна атестація та наукові конкурси будуть спиратися на процедуру експертизи, що проводиться за міжнародними стандартами, із залученням іноземних вчених. Частка грантового фінансування в загальному обсязі фінансування наукових досліджень та розробок за рахунок бюджетних коштів становитиме не менш як 25%, при цьому частка грантового фінансування Національного фонду досліджень у бюджетному фінансуванні науки становитиме не менш як 15%. Буде створено не менше 100 центрів колективного користування обладнанням, доступ до яких матимуть науковці незалежно від того, в якій організації працюють. Скасуємо фінансові та митні обмеження, що призводять до неефективного витрачання коштів (дозвіл на прямі закупівлі за кордоном та безмитне ввезення наукового обладнання та матеріалів тощо). 

Створимо умови для інтеграції вчених до європейського та світового дослідницького просторів – вчені матимуть можливість доступу до провідних світових дослідницьких інфраструктур, грантів на реалізацію права академічної мобільності. Україна приєднається до рамкової програми “Горизонт Європа” (Horizon Europe) та можливостей Європейського дослідницького простору. Україна братиме активну участь у роботі  понад 25 міжнародних дослідницьких інфраструктур. 

Запровадимо національну наукову інформаційну систему, що міститиме інформацію про кожного науковця та буде уніфікованим інструментом збору даних для атестації окремих науковців і підрозділів/установ, експертною базою для комерційних і державних структур.

Ми підтримаємо молодих вчених шляхом надання стимулів для старту та здійснення наукової кар’єри та створимо умови для широкого доступу громадян, бізнесу, державних структур до результатів наукових досліджень та розробок, для можливості оцінити їх якість. Питома вага видатків на фінансування наукових проектів, грантових та стипендіальних програм для молодих вчених у загальному обсязі видатків державного бюджету на науку становитиме не менш як 5%

Критерії досягнення

1. Кількість публікацій та кількість цитувань українських вчених у журналах, які індексуються провідними міжнародними наукометричними базами даних

Завдання

1.1. Приєднаємося до рамкової програми “Горизонт Європа” (Horizon Europe), забезпечимо більш ширший доступ українських вчених до можливостей ЄДП та хмари відкритої науки (EOSC).

1.2. Усунемо бюрократичні перепони участі українських вчених у міжнародному науково-технічному співробітництві.

1.3. Сприятимемо залученню України до міжнародних дослідницьких інфраструктур (не менше 25).

1.4. Запровадимо грантову підтримку для реалізації права на академічну мобільність.

1.5. Створимо національну наукову інформаційну систему, що містить інформацію про кожного науковця та є уніфікованим інструментом збору даних для атестації окремих науковців і підрозділів/ установ, експертною базою для комерційних і державних структур.

2. Зростання частки грантового фінансування в загальному обсязі фінансування наукових досліджень та розробок

Завдання

2.1. Запустимо роботу Національного фонду досліджень. Збільшимо частку грантового фінансування НФД до 15% у загальному обсязі коштів на науку.

2.2. Збільшимо частку грантового фінансування в загальному обсязі фінансування наукових досліджень та розробок до 25%.

3. Зростання питомої ваги видатків на фінансування наукових проектів, грантових та стипендіальних програм для молодих вчених у загальному обсязі видатків державного бюджету на науку

Завдання

3.1. Змінимо систему оплати праці науковців на наступних принципах: відхід від тарифної сітки, зарплата крім базової містить інші складові, що залежать від наукових здобутків і залучених грантів.

3.2. Збільшимо видатки на фінансування наукових проектів, стипендій та грантів для молодих вчених у загальному обсязі видатків державного бюджету на науку (не менше 5% від загального обсягу державного бюджету на науку).

3.3. Запровадимо систему “постдок” у наукових установах та закладах вищої освіти, надання грантів для “постдоків”.

Детальніше: https://bit.ly/2ndOd6N,  https://program.kmu.gov.ua/ministry/ministerstvo-osviti-i-nauki-ukrainihttps://bit.ly/2pCMj0u

2019-10-21

Завдання МОН у програмі діяльності уряду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2019 р. № 849
2019-10-21
Share