У жовтні 2021 року стартував амбітний проєкт ЮНЕСКО eDNA із вивчення вразливості видів до змін клімату на морських об’єктах всесвітньої спадщини.

Глобальний проєкт з використанням передових технологій надасть розуміння багатства біорізноманіття морських об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Він включатиме збір вченими та місцевими жителями генетичного матеріалу з відходів, слизу чи клітин риб з метою моніторингу риб, в тому числі видів, внесених до Червоної книги Міжнародного союзу охорони природи, а також збір та аналіз зразків ґрунту, води, повітря.

Дворічний проект eDNA допоможе оцінити вразливість морського біорізноманіття до зміни клімату та наслідки цієї зміни для розподілу і міграції морських організмів, сприятиме розумінню глобальних тенденцій і слугуватиме інформаційним джерелом для поточних зусиль щодо захисту морських екосистем, забезпечення можливості майбутнім поколінням продовжували користуватися дарами світового океану.

Використання електронної eDNA у моніторингу океану та зборі даних все ще перебуває у зародковому стані і стандартні протоколи відбору проб та управління даними будуть оптимізовані у новаторському проекті ЮНЕСКО. Він вперше буде застосовувати послідовну методологію для декількох охоронюваних морських районів одночасно, знаменуючи народження глобальних стандартів в області відбору проб і методів моніторингу та управління даними, роблячи ці дані загальнодоступними.

Проект залучатиме місцевих жителів за підтримки експертів до відбору проб води, їх фільтрації та фіксації їх електронної eDNA, яка потім буде секвенована у спеціалізованих лабораторіях. 

Всі дані будуть оброблятися і публікуватися інформаційною системою з біорізноманіття океану – найбільшою в світі системою даних з відкритим доступом про розподіл і різноманітність морських видів. Це допоможе краще зрозуміти життя в океані та встановити показники, які використовуються у політиці збереження та управління.

Проект реалізується міжурядовою океанографічною комісією ЮНЕСКО та Центром Всесвітньої спадщини за підтримки Уряду Фландрії.

Детальніше: https://bit.ly/3FXpHdI, https://whc.unesco.org/en/marine-programme/, https://obis.org/  

Фото: скріншот

Проєкт ЮНЕСКО eDNA
2021-10-19
Поширити