14 лютого 2022 року Будапештська ініціатива відкритого доступу відзначає своє 20-річчя.

Будапештська ініціатива відкритого доступу або Budapest Open Access Initiative (BOAI) виникла внаслідок дискусії, організованої Будапештським Інститутом «Відкрите суспільство»/«Фонд відкритого товариства» 1-2 грудня 2001 року. Мета зустрічі полягала у тому, щоб прискорити прогрес та активізувати міжнародні зусилля із забезпечення вільного доступу до дослідницьких статей у всіх наукових галузях за допомогою ресурсів мережі інтернет. Учасники дискусії представляли різні точки зору, академічні дисципліни та країни, мали досвід інших великих ініціатив, пов’язаних із відкритим доступом.

У результаті обговорення було підготовлено та прийнято Будапештську ініціативу відкритого доступу – заяву про принципи, стратегію та прихильність до відкритого доступу. Документ підписали як його ініціатори, так і безліч організацій з усього світу (університети, лабораторії, бібліотеки, фонди), а також дослідники, видавці, наукові товариства та споріднені ініціативи відкритого доступу.

У зв’язку з 20-річчям цієї події, керівний комітет BOAI-2020 провів серію робочих нарад, вебінарів, а також масове опитування наукової громадськості з питань, пов’язаних із відкритим доступом (open access /ОА), зокрема:
– що ОА дозволяє зробити або досягти, що було б важчим або неможливим без ОА;
– якими є довгострокові надії та цілі щодо ОА, окрім збільшення кількості досліджень відкритого доступу;
– чи мають певні стратегії, методи і моделі просування ОА шкідливі довгострокові наслідки, та які саме;
– які перешкоди для ОА, включаючи неправильне розуміння ОА, є найбільш серйозними;
– як оцінка досліджень впливає на рішення авторів використати ОА для результатів власних досліджень;
– яким видам нерівності у наукових публікаціях та дослідженнях може протидіяти ОА, а яким – ні;
– які поточні чи нові підходи до ОА найкраще відповідають цілям задоволення конкретних потреб окремих спільнот чи регіонів;
– що може зробити окрема людина та установа для просування ОА;
– які є на сьогодні історії успіху, пов’язані з ОА – політики, практики, ініціативи;
– які відомі приклади невдач або розчарувань, пов’язаних з ОА.

Наразі BOAI працює над новим набором рекомендацій, заснованих на принципах відкритого доступу і запрошує усіх охочих приєднатися до роботи над просуванням відкритого доступу та відкритої науки. 

Детальніше: https://bit.ly/3h0ptHL, https://bit.ly/3GR0mkS, https://bit.ly/3uRY6rhhttps://bit.ly/3BhYZuz, https://bit.ly/3gH3h5h

2022-02-11  

Фото: скріншот

20 років Будапештської ініціативи відкритого доступу
Поширити