Sorry, this entry is only available in Українська. Міністерство освіти і науки України змінило «Вимоги до міждисциплінарних освітніх (наукових) програм».
Sorry, this entry is only available in Українська.
Міністерство освіти і науки України змінило «Вимоги до міждисциплінарних освітніх (наукових) програм».
Відповідний наказ від 21 березня 2025 року № 482 зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07 квітня 2025 року за № 573/43943 оприлюднено на порталі ЛігаЗакон. Це зроблено на виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення освітнього процесу». Передбачено, що міждисциплінарні освітні програми можуть створюватись на всіх рівнях вищої освіти у межах відповідної предметної області. Разом з цим, до міждисциплінарної предметної області на кожному рівні вищої освіти не можуть включатися спеціальності, що передбачають доступ до професій, для яких запроваджено додаткове регулювання. Також у документі визначено основні види міждисциплінарних освітніх програм (поєднані, комбіновані, галузеві).
Sorry, this entry is only available in Українська. Організація економічного співробітництва та розвитку опублікувала робочий документ «П’ять фактів про неконкуренцію та пов’язані з нею застереження у країнах ОЕСР» із серії «Робочі документи департаменту економіки ОЕСР».
Sorry, this entry is only available in Українська.
Організація економічного співробітництва та розвитку опублікувала робочий документ «П’ять фактів про неконкуренцію та пов’язані з нею застереження у країнах ОЕСР» із серії «Робочі документи департаменту економіки ОЕСР».
У ньому йдеться про обмежувальні положення, що забороняють працівникам приєднуватися або створювати конкуруючу фірму (застереження про неконкуренцію); розголошення конфіденційної інформації; «переманювання» колишніх колег чи клієнтів, що зазвичай пояснюються захистом законних бізнес-інтересів (наприклад, комерційної таємниці, списків клієнтів, інвестицій у навчання). Зростає занепокоєння, що такі положення можуть бути використані для придушення мобільності робочих місць та запобігання конкуренції. У матеріалі з посиланням на зібрані масштабні дані показано, що положення про неконкуренцію є більш поширеними, ніж раніше очікувалося, причому в деяких країнах до чверті працівників підпадають під дію таких положень. Вони виходять за рамки групи високооплачуваних фахівців і масово поширюються на низькооплачуваних працівників та працівників простої праці, поєднуючись з іншими обмеженнями, що додатково і невиправдано погіршує переговорні позиції працівників. Експерти вважають, що положення про неконкуренцію пригнічують мобільність робочих місць, вихід на ринок нових фірм, а також інновації, зростання заробітної плати й продуктивності. Регуляторні зусилля з обмеження положень про неконкуренцію набирають обертів у ряді країн ЄС. Разом із тим, для їх підкріплення необхідні додаткові дослідження щодо впливу таких положень на розвиток підприємництва і ринок праці.
Sorry, this entry is only available in Українська. Команда UGEN у рамках проєкту «Uni-Biz Bridge» представила у відкритому доступі матеріал «Штучний інтелект може допомогти зі створенням резюме та пошуком роботи?».
Sorry, this entry is only available in Українська.
Команда UGEN у рамках проєкту «Uni-Biz Bridge» представила у відкритому доступі матеріал «Штучний інтелект може допомогти зі створенням резюме та пошуком роботи?».
У ньому йдеться про те, що наразі штучний інтелект стає реальним інструментом кар’єрного зростання, зокрема може допомогти у пошуку роботи та написанні стандартних текстів, зокрема – резюме кандидата на посаду. ШІ здатний відредагувати англомовну версію резюме, виправити граматичні та лексичні помилки (інструмент – rezi.ai). ШІ може здійснити адаптацію резюме під конкретну вакансію, яка Вам сподобалась: він аналізує вакансію та «підлаштовує» Ваше резюме саме під неї (інструмент – resume.io та tealhq.com). Під час підготовки до співбесіди ШІ може допомогти, взявши на себе роль рекрутера та задавати Вам типові для співбесіди запитання (інструмент – Chat GPT, Interview Warmup, grow.google/interview-warmup). ШІ також стане у нагоді, якщо Ви вирішете проаналізувати власний LinkedIn-профіль: він надасть поради щодо його оптимізації – яку інформацію слід додати, щоб дані про Вас легше знаходили рекрутери (інструмент – kickresume.com).
Sorry, this entry is only available in Українська. Національна бібліотека Польщі розмістила у відкритому доступі серію онлайнових навчальних курсів із підвищення кваліфікації бібліотечних фахівців.
Sorry, this entry is only available in Українська.
Національна бібліотека Польщі розмістила у відкритому доступі серію онлайнових навчальних курсів із підвищення кваліфікації бібліотечних фахівців.
Вони охоплюють ключові аспекти діяльності бібліотеки, пояснюють її роль та функції, демонструють важливе значення спільного каталогізаційного середовища різних бібліотек та формування загальнодержавного каталогу, значення національної бібліографії, описує стандарти і методологію каталогізації. Наразі можна долучитись до 6 окремих курсів: «Роль і функції Національної бібліотеки у польському бібліотечному середовищі»; «Спільне каталогізаційне середовище Національної бібліотеки Польщі»; «Стандарти організації бібліографічних даних»; «Офіційний перелік видань – основна складова поточної національної бібліографії»; «Дескриптори Національної бібліотеки: основні положення та практика»; «3они бібліографічного опису книги. Теоретична частина каталогізації»; «Створення бібліографічного запису у форматі MARC 21 в системі Alma». Кожен з них є окремим сертифікованим навчальним курсом, за проходження якого видаються іменні сертифікати (українською та англійською мовами). Україномовні версії курсів стали результатом співпраці Національної бібліотеки Польщі із Національною бібліотекою України імені Ярослава Мудрого.
Sorry, this entry is only available in Українська. Організація економічного співробітництва та розвитку опублікувала робочий документ «Дефіцит робочої сили та нерівність на ринку праці: докази та політичні наслідки» із серії «Робочі документи департаменту економіки ОЕСР».
Sorry, this entry is only available in Українська.
Організація економічного співробітництва та розвитку опублікувала робочий документ «Дефіцит робочої сили та нерівність на ринку праці: докази та політичні наслідки» із серії «Робочі документи департаменту економіки ОЕСР».
У ньому зазначається, що упродовж останнього десятиліття дефіцит робочої сили досяг історично високого рівня. І хоча нещодавно відбулись деякі коригування ринку праці, що частково послабили цю напругу, кілька секторів економіки продовжують відчувати на собі значний дефіцит кадрів. Ця проблема перешкоджає зростанню продуктивності, загострює вузькі місця у ланцюжку поставок і зрештою сприяє посиленню інфляційного тиску. На цьому тлі дефіцит робочої сили розглядається з позицій розподілу, причому експерти ОЕСР зосереджуються на таких аспектах, як рівень заробітної плати, доплати та соціально-демографічні аспекти. Доводиться, що ключовим чинником дефіциту є низька якість робочих місць, що перешкоджає працівникам їх займати або на них утримуватись. Постійно відчувають високий дефіцит кадрів такі сектори, як охорона здоров’я, транспорт і складське господарство, готельна сфера, система харчування, будівництво. Незважаючи на дефіцит, у цих секторах не відбувалось широкомасштабного покращення реальної заробітної плати. Щодо якості робочих місць, то сектори та професії з найбільшим дефіцитом, як правило, демонструють вищий рівень позмінної роботи; працівники у цих секторах зазнають більшого негативного впливу як на психічне, так і на фізичне здоров’я. Розроблені рекомендації щодо політичних дій у відповідь на ситуацію, що склалась. Вони включають підтримку ефективного перерозподілу ринку праці, пріоритет покращення якості робочих місць та пом’якшення регіональних відмінностей.
Sorry, this entry is only available in Українська. Міністерство цифрової трансформації України разом із Міністерством освіти і науки України розробили рекомендації щодо використання штучного інтелекту в освітній сфері.
Sorry, this entry is only available in Українська.
Міністерство цифрової трансформації України разом із Міністерством освіти і науки України розробили рекомендації щодо використання штучного інтелекту в освітній сфері.
Документ, підготовлений експертами, ураховує досвід освітян та IT-фахівців. Наголошується, що 60% навчальних закладів у всьому світі вже фактично використовують ШІ, а 80% мають плани щодо розширення його використання у наступні 5 років. Штучний інтелект може стати ментором у навчанні та дієвим інструментом розвитку й оптимізації рутинних завдань. Підготовлені методичні рекомендації фактично створюють методичну основу для упровадження та раціонального використання технологій ШІ в освітньому процесі, науковій та інноваційній діяльності, а також в системі управління закладами вищої освіти. Документ містить огляд можливих сценаріїв інтеграції ШІ у зазначені вище сфери, перелік корисних ШІ-інструментів та приклади вирішення конкретних завдань, з якими може допомогти штучний інтелект. Це: генерування й перевірка тестів, створення презентацій, аналіз навчальних досягнень студентів; пошук інформації для наукових робіт, підготовка до іспитів, генерування ідей для презентацій та есе або вивчення мов; оптимізація адміністративних процесів. Рекомендації ураховують правові та етичні норми, відповідають на суспільну потребу в модернізації освітнього процесу й підвищення конкурентоспроможності закладів вищої освіти, містять відсилання до успішних зарубіжних практик використання систем ШІ у провідних університетах світу. Рекомендації розроблено за сприяння Проєкту «Цифровізація для зростання, доброчесності та прозорості» – UK DIGIT, що виконується Фондом Євразія та фінансується UK Dev.
Sorry, this entry is only available in Українська. Міністерство освіти і науки України пропонує для громадського обговорення проєкт наказу «Про затвердження критеріїв конкурсного відбору виконавців державного замовлення на підготовку здобувачів третього рівня вищої освіти в закладах вищої освіти, що належать до сфери управління МОН, та приватних закладах вищої освіти».
Sorry, this entry is only available in Українська.
Міністерство освіти і науки України пропонує для громадського обговорення проєкт наказу «Про затвердження критеріїв конкурсного відбору виконавців державного замовлення на підготовку здобувачів третього рівня вищої освіти в закладах вищої освіти, що належать до сфери управління МОН, та приватних закладах вищої освіти».
Документ розроблений МОН відповідно до пункту 8 урядової постанови від 20 травня 2013 року № 363 «Про затвердження Порядку розміщення державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів», а також підпункту 62 пункту 4 «Положення про Міністерство освіти і науки України». Метою проєкту є визначення механізмів, порядку організації та проведення процедури розміщення державного замовлення на підготовку здобувачів третього рівня вищої освіти (докторів філософії) у закладах вищої освіти державної форми власності, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки та закладах вищої освіти приватної форми власності. Планується, що реалізація цього проєкту забезпечить упровадження прозорих механізмів проведення процедури розміщення державного замовлення. Пропозиції та зауваження до проєкту можна подати до 12 травня 2025 року.
Sorry, this entry is only available in Українська. Міністерство освіти і науки України оголосило про початок державної атестації наукових установ і закладів вищої освіти за науковими напрямами «Біомедичний» та «Гуманітарно-мистецький».
Sorry, this entry is only available in Українська.
Міністерство освіти і науки України оголосило про початок державної атестації наукових установ і закладів вищої освіти за науковими напрямами «Біомедичний» та «Гуманітарно-мистецький».
Атестація здійснюватиметься відповідно до «Методики оцінювання ефективності наукової (науково-технічної) діяльності наукових установ і закладів вищої освіти щодо провадження ними такої діяльності за окремими науковими напрямами під час проведення державної атестації», затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 21 жовтня 2024 року № 1485. Ця методика – єдина для наукових установ і закладів вищої освіти. Подання документів у рамках атестації здійснюється через профільний модуль «Державна атестація» Національної електронної науково-інформаційної системи URIS.
Sorry, this entry is only available in Українська. У блозі Організації економічного співробітництва та розвитку опублікована стаття Клер Джоллі та Джеймса Джолліффа «Десять фактів про економіку океану, які потрібно знати».
Sorry, this entry is only available in Українська.
У блозі Організації економічного співробітництва та розвитку опублікована стаття Клер Джоллі та Джеймса Джолліффа «Десять фактів про економіку океану, які потрібно знати».
У ній наголошується, що економіка світового океану є надзвичайно важливою складовою загальної світової економіки, але наразі вона стикається зі зростаючими екологічними та економічними викликами. Автори пропонують десять фактів, які формують політичні рішення та спрямовують дії для забезпечення майбутнього економіки океану. Океанічна економіка є основною економічною силою та чинником стабільного довгострокового зростання, являє собою важливе джерело зайнятості, забезпечує розвиток туризму, відновлюваної енергетики. Океан є джерелом життя нашої планети яке становить 90% біосфери, покриває близько 71% поверхні Землі та забезпечує понад половину її кисню. Океан є рушійною силою економічної активності, підтримуючи мільйони робочих місць, забезпечуючи продовольчу безпеку та підтримуючи глобальний розвиток. Викликами для неї стали зміна клімату, втрата біорізноманіття, деградація навколишнього середовища, нестримна незаконна діяльність. Про цей йдеться у звіті ОЕСР «Економіка океану до 2050 року». Довгострокова життєздатність економіки океану залежить від скоординованих політичних дій, пов’язаних з відмовою від шкідливих екологічних практик, боротьбою з незаконною діяльністю, посиленням переходу до чистіших джерел енергії, підтримкою дослідницьких програм та використанням цифрових технологій.
Sorry, this entry is only available in Українська. На сайті Times Higher Education опублікована стаття Цінь Чжу «Лише людина впорається: коли варто відмовитися від ШІ у викладанні та дослідженнях».
Sorry, this entry is only available in Українська.
На сайті Times Higher Education опублікована стаття Цінь Чжу «Лише людина впорається: коли варто відмовитися від ШІ у викладанні та дослідженнях».
У ній наголошується, що інструменти штучного інтелекту оптимізували ряд процесів та прискорили упровадження інновацій у різних галузях, включно зі сферою вищої освіти. Але іноді потрібно залишати пріоритетним саме людське судження. Незважаючи на свою потужність, штучний інтелект має свої межі. Дійсно, він може прискорити аналіз даних, оптимізувати процеси та персоналізувати навчання. Але є також і критичні моменти у роботі з ним, які пов’язані з творчістю, етикою та емпатією, – де людське судження та участь залишаються незамінними. Цінь Чжу наголошує, що навчання – це одна зі сфер, де людський фактор залишається центральним, тому вкрай важливо визнати межі для ШІ саме у цій сфері. Навчання – це фундаментально людська праця, що ґрунтується на співпереживанні , інтуїції, натхненні. Педагог робить більше, ніж просто передає зміст, – він інтерпретує, відчуває невисловлену динаміку студентської аудиторії, реагуючи на тонкі сигнали (рівень залученості учнів, їхня розгубленість або емоційні потреби). Ця здатність «читати аудиторію» дає змогу викладачу адаптувати свій підхід у режимі реального часу, створюючи середовище, де учні відчувають, що їх бачать, чують і мотивують.
Щодо наукового дослідження, то штучний інтелект може обробляти величезні набори даних і виявляти закономірності, що виходять далеко за межі людських можливостей, але він менш ефективний в абстрактному «мисленні» та визначенні нових напрямків. Він здатний побачити кореляції, але він не розуміє більш широкого контексту. Він, на відміну від живої людини не запитує постійно «а що, а якщо?», які призводять до критичного мислення й зміни парадигми. Отже, ШІ є потужним партнером, а не заміною людини. Йому бракує емоційного інтелекту, креативності та морального мислення, які характерні для людини. Це обов’язково необхідно ураховувати.
All accounts on the NRA website go through a standard registration procedure and are verified. However, in order to obtain additional features, such as publishing open reviews of academic texts, verification by affiliation is required.
To obtain the status “verified”, you must change your primary email address to a corporate one, which is tied to a scientific or educational institution.
For example: user@ukrintei.ua, user@nas.gov.ua
After confirming your corporate email address, your account will be automatically verified by affiliation.
If your email address is corporate, but your account does not have a verification mark, you need to write to us at the email address NRAT@ukrintei.ua. After verification, we will add your address to the database, and your account will be verified.
After completing the verification procedure for affiliation, you can change the primary email address to a convenient one for you, without losing your status during the current verification.
You only need to verify for affiliation once.
* We use corporate addresses from the Unified State Database on Education and the State Register of Scientific Institutions Supported by the State
Search Instructions
To search for news published on the official website of NRАT in the “News” section, you need to enter one word, several words, or an exact phrase in the search field. Different terms are separated by spaces.
The search is performed everywhere – in the title and the news text.
For a more comprehensive result, it is recommended to use word stems (parts of words without endings).
When using multiple words for the search, they are combined using one of the logical methods described below.
By default, the logical connector “and” is used. In this case, search results will include all news releases that contain the specified words, even if they are located separately from each other and are in different parts of the text.
Example: Search phrase: OECD report. Search result: all news containing the words “report” and “OECD” in the text and in the title, both together and separately.
If a phrase or phrase is enclosed in quotation marks (“), the results will include all publications where this exact phrase or phrase is found.
Example: Search phrase: “OECD report.” Search result: all news containing the exact phrase “OECD report.”
If you know the publication date of the news or are interested in a specific time frame in which they were published on the website, you can select such a date or date range in the additional field that looks like a calendar. The date is entered in the format year-month-day and confirmed by clicking on the corresponding date in the calendar dropdown. You can enter a date or choose one by browsing through the calendar by months and years. By default, the interval starts from the oldest date (2018-01-23) and ends with the current date.
You can also use one or more hashtags, which are located under the search field on the right side of the “News” page.
Please note: The search for academic texts is carried out in a separate search window at the following link https://nrat.ukrintei.ua/searchdb.