Post image РОЗВИТОК ІНФОРМАЦІЙНОЇ ІНТЕГРАЦІЇ НРАТ ІЗ ЛОКАЛЬНИМИ РЕПОЗИТАРІЯМИ ЗАКЛАДІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ, НАУКОВИХ УСТАНОВ ТА ВИДАВНИЦТВ УКРАЇНИ

РОЗВИТОК ІНФОРМАЦІЙНОЇ ІНТЕГРАЦІЇ НРАТ ІЗ ЛОКАЛЬНИМИ РЕПОЗИТАРІЯМИ ЗАКЛАДІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ, НАУКОВИХ УСТАНОВ ТА ВИДАВНИЦТВ УКРАЇНИ

Шлях доступу: https://lib.iwpim.com.ua/

Шлях доступу: https://lib.iwpim.com.ua/

Інформаційна інтеграція з НРАТ стартувала 2025-09-18

Наразі відвідувачі та користувачі Національного репозитарію академічних текстів на офіційному вебпорталі НРАТ мають можливість ознайомитись із 1 академічним текстом цієї інституції.

Довідково: Офіційний веб-портал НРАТ – nrat.ukrintei.ua. Власник НРАТ – держава в особі МОН, розпорядник – УкрІНТЕІ. НРАТ зареєстрований як джерело бібліотечних та наукових даних в OpenDOAR та FairsharingЗ повним переліком інституціональних учасників НРАТ та умовами співпраці можна ознайомитись за посиланням: https://nrat.ukrintei.ua/pro-nrat/lokalni-repozytariyi

2026-08-18
Share
Post image ІНТЕРАКТИВНИЙ ДАШБОРД PHD-ДОСЛІДНИЦЬКИХ ПРОЄКТІВ

ІНТЕРАКТИВНИЙ ДАШБОРД PHD-ДОСЛІДНИЦЬКИХ ПРОЄКТІВ

Інформація про переможців першого конкурсного добору PhD-дослідницьких проєктів відтепер доступна у зручному форматі інтерактивного дашборду на порталі «Наука».

Інформація про переможців першого конкурсного добору PhD-дослідницьких проєктів відтепер доступна у зручному форматі інтерактивного дашборду на порталі «Наука».

Ресурс презентує структуровані дані про підтримані в результаті конкурсного відбору дослідження, заклади вищої освіти, наукові установи, керівників і потенційних здобувачів ступеня доктора філософії, тематичні напрями та орієнтовні обсяги фінансування. Наразі для перегляду доступні відомості про 78 PhD-дослідницьких проєктів, які будуть виконуватись у 34 закладах вищої освіти та наукових установах. Їх сукупний обсяг фінансування становить біля 130 млн грн.  Медіанний вік потенційних здобувачів проєктної аспірантури становить 23 роки. Проєкти виконуватимуться установами 13 регіонів України, серед них Київ (41 проєкт), Львівська (11 проєктів) та Харківська область (5 проєктів), найбільше проєктів у галузі «Хімія» (19), «Біологія та біохімія» (18) і «Математика» (11).  Проєктна аспірантура передбачає, що здобувач не лише навчається за освітньо-науковою програмою, а від початку працює у складі дослідницької команди над конкретним науковим завданням. Проєкти можуть тривати до 48 місяців і охоплюють машинне навчання, Data Science, нові матеріали, біотехнології, регенеративну медицину, екологічну безпеку, критичні мінерали, технології для оборони та відновлення України.

Детальніше: https://data.nauka.gov.ua/dashboard-phd, https://mon.gov.ua/news/mon-vidkryvaie-interaktyvnyi-dashbord-phd-doslidnytski-proiekty

Фото: скріншот

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини

2026-08-18
Share
Post image «ІНДЕКС НІСЕНІТНИЦІ» ДЛЯ ОЦІНЮВАННЯ ЯКОСТІ ДОСЛІДЖЕНЬ: ДОКАЗИ ЧИ ПСЕВДОНАУКОВІ АРГУМЕНТИ

«ІНДЕКС НІСЕНІТНИЦІ» ДЛЯ ОЦІНЮВАННЯ ЯКОСТІ ДОСЛІДЖЕНЬ: ДОКАЗИ ЧИ ПСЕВДОНАУКОВІ АРГУМЕНТИ

На сайті Times Higher Education опубліковано статтю Джона Росса «Професор розробив «індекс нісенітниці» для політичних досліджень».

На сайті Times Higher Education опубліковано статтю Джона Росса «Професор розробив «індекс нісенітниці» для політичних досліджень».

Йдеться про запропоновану австралійським дослідником Пат Томсон методику оцінювання того, наскільки політичні документи відповідають базовим стандартам доказових досліджень, який має п’ятирівневу шкалу від нуля (документ не містить ознак нісенітниці)  до четвертого, крайнього рівня неприйнятності. Ідея запровадження такого показника виникла через розчарування тим, як уряди та лобістські організації використовують недостатньо якісні дослідження для обґрунтування своїх позицій. Причому увага акцентується не стільки на проблемі існування дійсно слабких досліджень, а на тому, що документи аналітичних центрів, громадських організацій та урядові пропозиції можуть містити твердження, які насправді не випливають із наведених доказів. При цьому механізми спростування таких тверджень часто виявляються нездатними конкурувати з яскравими повідомленнями медіа чи гучними політичними заявами. Запропонований підхід базується на перевірці фактів та науковому рецензуванні, потребує знання базових принципів досліджень і предметної галузі, але забезпечує швидке і прозоре застосування як практичного інструменту для критичного читання. Методика передбачає надання відповідей на 19 запитань, що дозволяє визначити, наскільки документ відповідає базовим вимогам дослідницької роботи. Серед критеріїв — повнота огляду наукової літератури, відповідність методів поставленому завданню та визнання авторами обмежень власного дослідження. Головний фокус на тому, чи справді наведені докази дають підстави для зроблених висновків. Звісно, будь-яке дослідження має певні обмеження і академічна культура вимагає чітко визначати, які висновки можна, а які не можна робити на його основі. Проблема виникає тоді, коли обережні академічні формулювання втрачаються при залученні до публічної політики і стають категоричними рекомендаціями. Томсон жартома говорить про «дослідження нісенітниці» як про напрям, що вже виникає в антропології, освіті, філософії та бізнесі. Стаття порушує питання про здатність академічної спільноти реагувати на слабко обґрунтовані політичні твердження так само швидко й зрозуміло, як вони поширюються в публічному просторі.

Детальніше: https://www.timeshighereducation.com/news/professor-develops-bullshit-index-policy-research

Фото: pixabay.com

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини  #НРАТ_TimesHigherEducation 

2026-08-18
Share
Post image ОЕСР: МОБІЛІЗАЦІЯ ФІНАНСУВАННЯ ДЛЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ

ОЕСР: МОБІЛІЗАЦІЯ ФІНАНСУВАННЯ ДЛЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ

Організація економічного співробітництва та розвитку опублікувала звіт «Мобілізація приватного фінансування за 2026 рік».

Організація економічного співробітництва та розвитку опублікувала звіт «Мобілізація приватного фінансування за 2026 рік».

Наголошується, що в  умовах скорочення державних бюджетів і зростання потреб у розвитку, залучення приватного фінансування стало центральним елементом зусиль, спрямованих на підтримку сталого розвитку. На основі статистичних даних Комітету щодо розвитку ОЕСР (DAC) у документі аналізуються актуальні тенденції мобілізації приватного фінансування у різних регіонах, секторах, за допомогою різних інструментів та від різних постачальників. Увагу зосереджено на секторах, де мобілізація збільшилася або прогрес зупинився, а також на ринках, де зберігається дефіцит фінансування. Хоча загальні обсяги мобілізації ресурсів виросли,  обмеженим залишається коло інструментів, постачальників та країн-донорів. Фінансуючим організаціям слід підвищувати узгодженість і прозорість даних про залучені кошти, покращувати звітність задля посилення довіри інвесторів, зниження інформаційної асимметриї та скорочення розриву між реальними та передбачуваними інвестиційними ризиками. Рекомендується підтримувати високі міжнародні стандарти прозорості та розкриття інформації, співпрацювати у роботі над удосконаленням методології, формувати якісну доказову базу, важливу  як для політиків, так і для приватних інвесторів. Доцільно здійснити стандартизацію інструментів змішаного фінансування, що допоможе знизити транзакційні витрати, полегшити масштабування.

Детальніше: https://www.oecd.org/en/publications/private-finance-mobilisation-report-2026_a871a032-en.html, https://www.oecd.org/content/dam/oecd/en/publications/reports/2026/07/private-finance-mobilisation-report-2026_65d04723/a871a032-en.pdf, https://doi.org/10.1787/a871a032-en

Фото: скріншот

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини #НРАТ_ЦСР

2026-08-18
Share
Post image РОЗВИТОК ІНФОРМАЦІЙНОЇ ІНТЕГРАЦІЇ НРАТ ІЗ ЛОКАЛЬНИМИ РЕПОЗИТАРІЯМИ ЗАКЛАДІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ, НАУКОВИХ УСТАНОВ ТА ВИДАВНИЦТВ УКРАЇНИ

РОЗВИТОК ІНФОРМАЦІЙНОЇ ІНТЕГРАЦІЇ НРАТ ІЗ ЛОКАЛЬНИМИ РЕПОЗИТАРІЯМИ ЗАКЛАДІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ, НАУКОВИХ УСТАНОВ ТА ВИДАВНИЦТВ УКРАЇНИ

Шлях доступу: https://eprints.cdu.edu.ua/

Шлях доступу: https://eprints.cdu.edu.ua/

Інформаційна інтеграція з НРАТ стартувала 2025-09-16

Наразі відвідувачі та користувачі Національного репозитарію академічних текстів на офіційному вебпорталі НРАТ не мають можливості ознайомитись з академічними текстами науковців цієї установи, оскільки вона такі тексти ще не передавала.

Довідково: Офіційний веб-портал НРАТ – nrat.ukrintei.ua. Власник НРАТ – держава в особі МОН, розпорядник – УкрІНТЕІ. НРАТ зареєстрований як джерело бібліотечних та наукових даних в OpenDOAR та FairsharingЗ повним переліком інституціональних учасників НРАТ та умовами співпраці можна ознайомитись за посиланням: https://nrat.ukrintei.ua/pro-nrat/lokalni-repozytariyi

2026-08-17
Share
Post image ВІД ЗНАНЬ ДО ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ: ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ ЦІННІСТЬ УНІВЕРСИТЕТСЬКОЇ ОСВІТИ

ВІД ЗНАНЬ ДО ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ: ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ ЦІННІСТЬ УНІВЕРСИТЕТСЬКОЇ ОСВІТИ

На сайті Times Higher Education опубліковано статтю Пен Чжоу «Якщо студенти шукають роботу більше, ніж знання, вища освіта має реагувати».

На сайті Times Higher Education опубліковано статтю Пен Чжоу «Якщо студенти шукають роботу більше, ніж знання, вища освіта має реагувати».

У ній аналізується зміна уявлень студентів про цінність університетської освіти та стверджується, що посилення орієнтації на працевлаштування не варто сприймати як відмову від знань. Університети мають більш наочно демонструвати, як глибоке опанування дисциплін, практичні можливості та соціальні зв’язки в комплексі допомагають випускникам адаптуватися до мінливого ринку праці. За результатами проведеного у 2026 році опитування 265 студентів одного з університетів було встановлено, що нинішні здобувачі освіти розглядають «сигнальну» цінність вищої освіти (диплому як документу для працевлаштування) на рівні 63%, знань – 22%, соціальної складової -15%. Оцінки їхніх батьків дещо відрізняються: 57% – знання, 34% – сигнальна цінність, 9% – соціальний вплив. Звісно, ці дані не є репрезентативним показником суспільних настроїв, але доволі показовими.  Молоде покоління прагматичне, адже зі збільшенням кількості студентів диплом втрачає колишню рідкісність, будучи при цьому тим не менш важливою умовою виходу на ринок праці. Студент, який сплачує за освіту, витрачає кошти на проживання і накопичує борги, починає оцінювати освіту як інвестицію, а нестабільність ринку праці, автоматизація, платформна зайнятість, штучний інтелект та організаційні зміни зі свого боку також підвищують попит не лише на фахові знання, а й на аналітичне мислення, адаптивність, стійкість і лідерські якості. За таких умов студенти хочуть розуміти не лише те, що вони вивчатимуть, а й як це допоможе їм бути конкурентоспроможними.  Технології послабили колишню монополію університетів на доступ до знань. Пошукові системи, онлайн-курси, підкасти, відкриті освітні матеріали, відеолекції та генеративний ШІ дають доступ до статистики, програмування, фінансів, дизайну чи вивчення філософії. В умовах надлишку інформації зростає значення здатності структурувати, перевіряти та поглиблювати знання і їх має також надавати університетська освіта. Професійну релевантність потрібно переносити з периферії освітнього процесу безпосередньо в академічні програми через чітке пояснення того, які інтелектуальні можливості формує кожна дисципліна. Економіка розвиває причинно-наслідкове мислення, розуміння стимулів і компромісів; історія — роботу з доказами, контекстом та інтерпретацією; філософія — концептуальну ясність і аргументацію; література — мовлення, судження та емпатію. Такі результати автор пропонує розглядати не як другорядні «м’які навички», а як форми дисциплінованого інтелекту.  Традиційні есе та іспити є важливими, але не можуть залишатись єдиною чи основною формою демонстрації результатів навчання. Соціальна цінність університету реалізується через контакти, наставництво, професійні спільноти, стажування та взаємодію з випускниками, що може істотно впливати на перехід від освіти до роботи. Головне питання полягає не в тому, чи забезпечує диплом вищі доходи, а в тому, чи формує вища освіта знання, здатності, можливості та спроможність робити суспільний внесок у мінливій економіці.

Детальніше: https://www.timeshighereducation.com/depth/if-students-are-seeking-jobs-more-knowledge-he-must-respond

Фото: pixabay.com

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини  #НРАТ_TimesHigherEducation 

2026-08-17
Share
Post image ФОНД SCALEUP EUROPE ПОЧИНАЄ ВИПИСУВАТИ ЧЕКИ

ФОНД SCALEUP EUROPE ПОЧИНАЄ ВИПИСУВАТИ ЧЕКИ

Основні фінансисти та стартапери орієнтуються на Каліфорнію. Компанії, які могли б залишитися в Європі, продовжувати наймати тут працівників і сплачувати податки в ЄС, переїжджають до США.

Основні фінансисти та стартапери орієнтуються на Каліфорнію. Компанії, які могли б залишитися в Європі, продовжувати наймати тут працівників і сплачувати податки в ЄС, переїжджають до США.

Щоб протидіяти цьому відтоку Євросоюз запровадив власний інструмент Фонд Scaleup Europe вартістю 5 млрд євро. Шведська інвестиційна група EQT, під керівництвом якої знаходяться  активи на суму 269 млрд євро, тепер спрямовує гроші інноваторам з  цього фонду. Пріоритетами фонду наразі є цифрові системи, промислові системи та науки про життя, зокрема –  розвиток штучного інтелекту, квантових обчислень, чистих технологій та біотехнологій.  Раніше створений інструмент для підтримки інноваційних компаній EIC мав обмежені ресурси у розмірі 30 млн євро,  тоді як новий фонд орієнтований на підтримку не стартапів на ранніх стадіях, а компаній, які вже довели перспективність своїх ідей і тепер потребують розширення. Комісар ЄС зі стартапів, досліджень та інновацій вважає запуск нового фонду ключовою зміною в інвестиційному ландшафті європейських технологічних компаній. Перші інвестиції від Фонду Scaleup Europe очікуються вже у серпні цього року.

Детальніше: https://euperspectives.eu/2026/08/money-is-moving-scaleup-europe-fund-starts-writing-cheques

Фото: скріншот

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини #НРАТ_Інноваторам_новини

2026-08-17
Share
Post image ГРАНТИ ДЛЯ ПІДТРИМКИ МІЖНАРОДНОЇ ДОСЛІДНИЦЬКОЇ СПІВПРАЦІ

ГРАНТИ ДЛЯ ПІДТРИМКИ МІЖНАРОДНОЇ ДОСЛІДНИЦЬКОЇ СПІВПРАЦІ

Естонська дослідницька рада (ETAG) оголосила про старт прийому заявок на гранти для підтримки міжнародної дослідницької співпраці та інтеграцію українських закладів вищої освіти і наукових установ до Європейського дослідницького простору.

Естонська дослідницька рада (ETAG) оголосила про старт прийому заявок на гранти для підтримки міжнародної дослідницької співпраці та інтеграцію українських закладів вищої освіти і наукових установ до Європейського дослідницького простору.

Програма має на меті сприяти розвитку міжнародних та довгострокових естонсько-українських дослідницьких партнерств; підтримати підготовку проєктних заявок на конкурси Програми «Горизонт Європа» та заохочувати до спільної участі у відповідних конкурсах; посилювати спроможність українських закладів вищої освіти та наукових установ у сфері управління дослідженнями та підготовки грантових заявок. Грантові кошти можуть бути використані для участі в  очних заходах із пошуку партнерів для проєктів Програми «Горизонт Європа», здійснення короткострокових візитів задля розроблення спільної проєктної заявки та/або участі у міжнародному науковому заході, що проводиться в Естонії. Подати заявку можуть українські заклади вищої освіти та наукові установи, що здійснюють свою діяльність в Україні. Максимальний розмір гранту  –  1500 євро у розрахунку на одного учасника для покриття витрат на придбання авіаційних, залізничних і автобусних квитків; оплату місцевого транспорту; проживання; візових витрат; туристичного страхування; реєстраційних або організаційних внесків; добових витрат.

Детальніше: https://etag.ee/en/news/etag-launches-a-travel-and-collaboration-grant-scheme-to-support-ukraines-integration-into-the-era/, https://etag.ee/wp-content/uploads/2026/08/02_Application_Form.docxhttps://estdev.ee/en/projects/estonias-support-integrating-ukraine-european-research-area, https://www.nas.gov.ua/news/estonska-doslidnicka-rada-vidkrila-grantovu-programu-dlya-ukranskih-naukovih-ustanov-i-zakladiv-vishcho-osviti

Фото: ETAG

#НРАТ_Усі_новини  #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини #НРАТ_Інноваторам_новини #НРАТ_ГрантиМіжнароднаПідтримка

2026-08-14
Share
Post image ЯКІСНІ СЕРВІСИ У ГРОМАДАХ: МОНІТОРИНГ, РОЗВИТОК ТА ЦИФРОВІЗАЦІЯ

ЯКІСНІ СЕРВІСИ У ГРОМАДАХ: МОНІТОРИНГ, РОЗВИТОК ТА ЦИФРОВІЗАЦІЯ

На платформі «ДіяОсвіта» доступний освітній серіал «Якісні сервіси у громадах: моніторинг, розвиток та цифровізація».

На платформі «ДіяОсвіта» доступний освітній серіал «Якісні сервіси у громадах: моніторинг, розвиток та цифровізація».

Його створено для підтримки розбудови безбар’єрних просторів. Серіал містить 10 серій, які презентують інструменти, чеклисти та практичні поради, які будуть корисними для управлінцям і просто небайдужим громадянам у їх діяльності з удосконалення сервісів для населення. Зокрема, розглядаються практичні питання поетапного створення безбар’єрного середовища – від оцінки приміщень і їх  адаптації до потреб людей з інвалідністю, до етичного надавання послуг, повноцінного запуску цифровізації, упровадження інновацій, аналізу їхньої цінності для громади, управління процесами та підтримки команд. Освітній серіал створено Міністерством цифрової трансформації України у межах «Проєкту підтримки Дія», що Програма розвитку ООН (ПРООН) в Україні реалізує за фінансової підтримки Швеції.

Детальніше: https://osvita.diia.gov.ua/courses/high-quality-services-for-communities, https://t.me/diia_education/2549

Фото: скріншот

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_ОсвітаОнлайн

2026-08-14
Share
Post image РОЗВИТОК ІНФОРМАЦІЙНОЇ ІНТЕГРАЦІЇ НРАТ ІЗ ЛОКАЛЬНИМИ РЕПОЗИТАРІЯМИ ЗАКЛАДІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ, НАУКОВИХ УСТАНОВ ТА ВИДАВНИЦТВ УКРАЇНИ

РОЗВИТОК ІНФОРМАЦІЙНОЇ ІНТЕГРАЦІЇ НРАТ ІЗ ЛОКАЛЬНИМИ РЕПОЗИТАРІЯМИ ЗАКЛАДІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ, НАУКОВИХ УСТАНОВ ТА ВИДАВНИЦТВ УКРАЇНИ

Шлях доступу: https://dspace.uzhnu.edu.ua/

Шлях доступу: https://dspace.uzhnu.edu.ua/

Інформаційна інтеграція з НРАТ стартувала 2025-09-16

Наразі відвідувачі та користувачі Національного репозитарію академічних текстів на офіційному вебпорталі НРАТ мають можливість ознайомитись із 7196 академічними текстами цієї інституції.

Довідково: Офіційний веб-портал НРАТ – nrat.ukrintei.ua. Власник НРАТ – держава в особі МОН, розпорядник – УкрІНТЕІ. НРАТ зареєстрований як джерело бібліотечних та наукових даних в OpenDOAR та FairsharingЗ повним переліком інституціональних учасників НРАТ та умовами співпраці можна ознайомитись за посиланням: https://nrat.ukrintei.ua/pro-nrat/lokalni-repozytariyi

2026-08-14
Share