17 лютого 2022 року відбудеться наукова сесія Загальних зборів Національної академії наук України з проблем формування і реалізації моделі розвитку низьковуглецевої економіки України.
17 лютого 2022 року відбудеться наукова сесія Загальних зборів Національної академії наук України з проблем формування і реалізації моделі розвитку низьковуглецевої економіки України.
Захід присвячений обговоренню перспектив розвитку низьковуглецевої економіки України, шляхів створення екологічно безпечної енергетичної системи України, обмежень декарбонізації індустрії тощо.
Зокрема, під час заходу планується заслухати и обговорити наступні питання: – економіка України в імперативах низьковуглецевого розвитку; – заходи та засоби перетворення енергетики України в інтелектуальну екологічно безпечну систему; – ядерна енергетика України в контексті сталого розвитку; – розвиток досліджень з водневої енергетики в світі та в Україні; – енергетика і забруднення навколишнього середовища; – роль природних екосистем України у забезпеченні декарбонізації та розвитку зеленого курсу; – отримання водню: перспективи та обмеження для декарбонізації індустрії.
Формат проведення заходу: змішаний (онлайн/офлайн).
На офіційному сайті міжнародного центру академічної доброчесності оприлюднено публікацію «19 лютого – День запобігання плагіату».
На офіційному сайті міжнародного центру академічної доброчесності оприлюднено публікацію «19 лютого – День запобігання плагіату».
У публікації зазначається, що наріжним каменем академічної доброчесності може стати заохочення поведінки, яка сприятиме запобіганню плагіату як за допомогою педагогіки, так і за допомогою підтримки учнів і студентів. У той же час визначення плагіату та його важливість може бути проблемою. Плагіат має безліч формальних визначень. Майже кожна інституційна політика академічної чесності та недобросовісної поведінки у дослідженнях містить окремі визначення, які різняться за специфічністю.
За своєю суттю плагіат – це нездатність надати належну доказову підтримку автору твору. Проте багатьом визначенням бракує розуміння, чому атрибуція дійсно має важливе значення.
У публікації згадується пояснення плагіату спеціалістом із візуальних комунікацій Кертіс Ньюболдом, який надає ілюстрацію багатьох способів плагіату студентів, викладачів та дослідників. Його пояснення того, чому певна категорія вважається плагіатом, вказує на нечесність, яка полягає в тому, що плагіатор вдає слова, ідеї, теорії, твори мистецтва тощо належать йому, а не особі, яка створила початкову роботу.
Також у публікації зазначається, що викладачі намагаються запобігати плагіату, тому педагогічна практика повинна виходити за рамки наказу учням і студентам «цитувати джерела» та «не копіювати». Педагогічна практика повинна будуватись на необхідні пояснення, що являє собою плагіат, и що чесність закладає основу для етичного лідерства в майбутньому. Для цього автор закликає викладачів надавати власний приклад оформлення посилань.
У роботі наведена інформація бази даних Retraction Watch, яка показує, що з 1 січня 2022 року було відкликано біля 40 статей з-за плагіату чи проблем, пов’язаних з ним. Статті відкликані тому, що їх автори викладачі та дослідники не змогли дотриматися стандартів, які самі встановили для студентів.
На завершення, автор публікації рекомендує для тих, хто шукає конкретні методи боротьби з плагіатом, на практиці використовувати скафолдінг як один з підходів. Також у боротьбі з плагіатом студентам може допомогти розвиток активності у письмі.
На офіційному сайті Організації економічного співробітництва та розвитку оприлюднено звіт «Основа декарбонізації економіки» із серії «Документи з економічної політики ОЕСР».
На офіційному сайті Організації економічного співробітництва та розвитку оприлюднено звіт «Основа декарбонізації економіки» із серії «Документи з економічної політики ОЕСР».
В документі пропонується основа для розробки комплексної стратегії декарбонізації економіки, яка сприятиме зростанню та соціальній інтеграції. Насамперед, в ньому підкреслюється необхідність оцінки національних цілей країни в сфері клімату та поточного комплексу заходів в поєднанні зі спрощенням інструментів моніторингу для оцінки наявного та майбутнього прогресу.
Також у дослідженні наводиться докладне порівняння декількох інструментів політики з різних критеріїв оцінки, яке свідчить, що жоден з інструментів не має явних переваг перед всіма іншими. Це підкреслює необхідність розробки стратегій декарбонізації на основі широкого комплексу заходів політики, який складається з трьох основних компонентів: – інструменти політики ціноутворення на викиди; – стандарти та правила; – додаткова політика, спрямована на перерозподіл капіталу, робочої сили та інновацій у бік низьковуглецевої діяльності та компенсацію несприятливих ефектів розподілу скорочення викидів.
У заключній частині звіту зазначається, що універсального поєднання політичних заходів не існує, оскільки можливі варіанти залежать від промислової структури країни, соціальних уподобань і політичних обмежень. Надійна та незалежна інституціональна структура, залучення зацікавлених сторін і комунікаційних кампаній, які заслуговують довіри, є ключем до подолання обмежень щодо підвищення суспільного визнання політики пом’якшення наслідків зміни клімату.
Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти запускає нову інформаційну систему NAQA.Svr.
Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти запускає нову інформаційну систему NAQA.Svr.
NAQA.Svr покликана забезпечити прозорість формування разових спеціалізованих вчених рад із захисту ступеня доктора філософії.
Разова рада для захисту створюється за зверненням здобувача ступеня доктора філософії до вченої ради закладу чи установи, в якій було завершено навчання в аспірантурі за акредитованою освітньою програмою. Кількісний склад такої ради наступний: три члени ради є педагогічними працівниками цього закладу вищої освіти чи наукової установи і два опоненти з інших закладів або установ, які мають публікації з тематики дисертанта. Рішення про присудження ступеня здобувачеві приймається відкрито й відповідально кожним членом ради.
До інформаційної системи Національного агентства подається інформація про склад разової ради, зокрема про компетентність її членів в оцінюванні цієї конкретної дисертації. Рада вважається правоможною і аспірант може захищатися, якщо впродовж 30 днів після оприлюднення відповідної інформації на сайті Національного агентства МОН України не приймає рішення про зупинення ради через невідповідність публікацій її членів тематиці дисертанта. У разі успішного захисту дисертації, заклад вищої освіти чи наукова установа присуджує здобувачеві ступінь доктора філософії.
Інформаційна система Національного агентства діє відповідно до «Порядку присудження ступеня доктора філософії та скасування рішення разової спеціалізованої вченої ради закладу вищої освіти, наукової установи про присудження ступеня доктора філософії», затвердженого Постановою КМУ від 12 січня 2022 р. № 44.
Міністерство цифрової трансформації України оголосило про оновлення майданчика та концепції для обміну досвідом цифрових трансформацій у регіонах Smart City Club і запуск спільноти Smart Regions community.
Міністерство цифрової трансформації України оголосило про оновлення майданчика та концепції для обміну досвідом цифрових трансформацій у регіонах Smart City Club і запуск спільноти Smart Regions community.
Цифрова трансформація регіонів є важливою складовою трансформації України. Smart City Club це нова спільнота для лідерів цифрової трансформації в регіонах, яка призначена для наступного:
Діяльність нової спільноти буде реалізовуватися в трьох форматах: Рада Smart region, Рада Smart city, Рада Smart hromada. Для того, щоб підвищити професійні стандарти, навчатися через обмін досвідом і розгляд комунікаційних кейсів запускається Smart Communications Club – неформальні зустрічі комунікаційних менеджерів ОДА, місцевих рад і громадських організацій.
Консолідація на регіональному рівні зацікавлених осіб, зокрема, місцевих рад, громадянського суспільства, бізнесів, забезпечить створення потужної екосистеми цифрової економіки України. Як зазначила заступник Мінцифри з питань євроінтеграції, Smart Regions community стане додатковим елементом системи цифрової трансформації регіонів, що дозволить швидко й ефективно впроваджувати зміни на місцях.
Президент України підписав Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектру та надання послуг поштового зв’язку України»
Президент України підписав Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектру та надання послуг поштового зв’язку України»
Документ покликаний забезпечити незалежність і адміністративну спроможність галузевого регулятора. Він повністю відповідає європейським підходам щодо закріплення правового статусу регуляторного органу на законодавчому рівні, його повноважень і незалежності. Підписаний документ передбачає наступне: – створення в Україні незалежного регулятора у сфері е-комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку; – прозору процедуру відбору членів регуляторного органу; – чинні члени регулятора продовжуватимуть виконувати обов’язки до закінчення терміну, після чого відбудеться конкурс.
Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку надаються наступні повноваження: – визначати населені пункти без фіксованого інтернету, мобільного зв’язку та моніторити надання таких послуг; – здійснювати державний нагляд за діяльністю операторів/провайдерів та надавачів поштових послуг; – здійснювати позасудове врегулювання спорів між споживачами та операторами/провайдерами, а також позасудове врегулювання спорів щодо доступу до інфраструктури; – накладати регуляторні зобов’язання на постачальників електронних комунікаційних послуг зі значним ринковим впливом; – застосовувати адміністративно-господарські санкції.
Оскільки сфера електронних комунікацій є основою для розвитку цифрових послуг, підписання цього документу є ще одним важливим кроком на шляху до інтеграції та входження України до Єдиного цифрового ринку ЄС, який надасть нові можливості доступу до онлайн-ринків і е-послуг країн ЄС і спростить приєднання до єдиних правил вільного транскордонного поширення онлайн-послуг, платежів тощо.
Міністерство освіти і науки України пропонує для громадського обговорення проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів щодо відновлення та розвитку морських наукових досліджень і науково-дослідного флоту».
Міністерство освіти і науки України пропонує для громадського обговорення проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів щодо відновлення та розвитку морських наукових досліджень і науково-дослідного флоту».
Нова редакція документу спрямована на утвердження та забезпечення сталого розвитку України як сучасної морської держави, забезпечення її національних інтересів у сфері морської діяльності, відновлення конкурентоздатності вітчизняного морегосподарського комплексу, розвиток морських наукових досліджень і науково-дослідного флоту.
План заходів, який пропонується затвердити, передбачає наступні завдання щодо: – визначення пріоритетних напрямків розвитку морських наукових досліджень та екологічного моніторингу морів, участі України у проведенні полярних досліджень; – розроблення та затвердження державних цільових науково-технічних програм, розрахованих на довгостроковий період; – здійснення аналізу актуальних положень Державної цільової науково-технічної програми проведення досліджень в Антарктиці на 2011÷2023 роки; – проведення аналізу діяльності державних науково-дослідних установ у сфері морських наукових досліджень; – відновлення впродовж 2022÷2023 років споруд науково-дослідних установ у сфері морських наукових досліджень, будівництва нових споруд для розміщення сучасних лабораторій; – здійснення інвентаризації наявних науково-дослідних суден, визначення суден, придатних до відновлення, забезпечення їх ремонту та введення в експлуатацію; – розвитку інфраструктури для постійного базування науково-дослідного флоту та будівництва у 2022÷2030 роках науково-дослідних суден підприємствами суднобудівної промисловості України; – підвищення соціальних стандартів для моряків науково-дослідного флоту та усунення диспропорцій в умовах оплати праці та соціального захисту вчених, які проводять полярні дослідження; – розвитку кадрового потенціалу для проведення морських наукових досліджень; – здійснення комплексного екологічного моніторингу стану територіального моря України та її виключної (морської) економічної зони.
Документ розроблено на виконання підпункту 1 пункту 1 Указу Президента України від 3 грудня 2021 р. №617 «Про деякі заходи щодо відновлення та розвитку морських наукових досліджень і науково-дослідного флоту».
Зауваження та пропозиції можна подати до 25 лютого 2022 року.
Національна Академія Наук України оголосила конкурс науково-технічних проектів за Програмою інформатизації НАН України на 2022 рік.
Національна Академія Наук України оголосила конкурс науково-технічних проектів за Програмою інформатизації НАН України на 2022 рік.
Документ покликаний забезпечити незалежність і адміністративну спроможність галузевого регулятора. Він повністю відповідає європейським підходам щодо закріплення правового статусу регуляторного органу на законодавчому рівні, його повноважень і незалежності. Підписаний документ передбачає наступне: – створення в Україні незалежного регулятора у сфері е-комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку; – прозору процедуру відбору членів регуляторного органу; – чинні члени регулятора продовжуватимуть виконувати обов’язки до закінчення терміну, після чого відбудеться конкурс.
Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку надаються наступні повноваження: – визначати населені пункти без фіксованого інтернету, мобільного зв’язку та моніторити надання таких послуг; – здійснювати державний нагляд за діяльністю операторів/провайдерів та надавачів поштових послуг; – здійснювати позасудове врегулювання спорів між споживачами та операторами/провайдерами, а також позасудове врегулювання спорів щодо доступу до інфраструктури; – накладати регуляторні зобов’язання на постачальників електронних комунікаційних послуг зі значним ринковим впливом; – застосовувати адміністративно-господарські санкції.Конкурс проводиться в рамках виконання Програми інформатизації на 2020-2024 роки, основними завданнями якої є: – підтримка та розвиток інфраструктури інформатизації НАН України; – розвиток інтегрованої системи науково-інформаційних ресурсів НАН України; – розвиток засобів і технологій підтримки наукових досліджень з застосуванням хмарних та Грід-технологій в НАН України; – розвиток засобів підтримки науково-організаційної та господарської діяльності НАН України.
На 2022 рік пріоритетною тематикою робіт визначена наступна: – супроводження та доопрацювання згідно зі змінами законодавства та вимогами користувачів функціонуючих систем, розроблених у рамках Програми інформатизації НАН України; – перенесення баз даних та обробку даних систем, розроблених у рамках Програми інформатизації, до хмарного середовища НАН України; – проєкти, спрямовані на розробку та впровадження хмарних та грід сервісів для забезпечення наукових досліджень, які по завершенню проекту мають бути внесені в каталог сервісів національної хмари відкритої науки, яка будується та буде інтегрована в Європейську хмару відкритої науки; – проєкти щодо підвищення інформаційної безпеки баз даних функціонуючих систем, розроблених в рамках Програми інформатизації НАН України.
У конкурсі можуть брати участь проекти, виконавцями яких є установи НАН України. Установи, що не підпорядковані НАН України, можуть бути тільки співвиконавцями проекту.
Подати заявку на участь у конкурсі можна до 3 березня 2022 року.
14 лютого 2022 року Будапештська ініціатива відкритого доступу відзначає своє 20-річчя.
14 лютого 2022 року Будапештська ініціатива відкритого доступу відзначає своє 20-річчя.
Будапештська ініціатива відкритого доступу або Budapest Open Access Initiative (BOAI) виникла внаслідок дискусії, організованої Будапештським Інститутом «Відкрите суспільство»/«Фонд відкритого товариства» 1-2 грудня 2001 року. Мета зустрічі полягала у тому, щоб прискорити прогрес та активізувати міжнародні зусилля із забезпечення вільного доступу до дослідницьких статей у всіх наукових галузях за допомогою ресурсів мережі інтернет. Учасники дискусії представляли різні точки зору, академічні дисципліни та країни, мали досвід інших великих ініціатив, пов’язаних із відкритим доступом.
У результаті обговорення було підготовлено та прийнято Будапештську ініціативу відкритого доступу – заяву про принципи, стратегію та прихильність до відкритого доступу. Документ підписали як його ініціатори, так і безліч організацій з усього світу (університети, лабораторії, бібліотеки, фонди), а також дослідники, видавці, наукові товариства та споріднені ініціативи відкритого доступу.
У зв’язку з 20-річчям цієї події, керівний комітет BOAI-2020 провів серію робочих нарад, вебінарів, а також масове опитування наукової громадськості з питань, пов’язаних із відкритим доступом (open access /ОА), зокрема: – що ОА дозволяє зробити або досягти, що було б важчим або неможливим без ОА; – якими є довгострокові надії та цілі щодо ОА, окрім збільшення кількості досліджень відкритого доступу; – чи мають певні стратегії, методи і моделі просування ОА шкідливі довгострокові наслідки, та які саме; – які перешкоди для ОА, включаючи неправильне розуміння ОА, є найбільш серйозними; – як оцінка досліджень впливає на рішення авторів використати ОА для результатів власних досліджень; – яким видам нерівності у наукових публікаціях та дослідженнях може протидіяти ОА, а яким – ні; – які поточні чи нові підходи до ОА найкраще відповідають цілям задоволення конкретних потреб окремих спільнот чи регіонів; – що може зробити окрема людина та установа для просування ОА; – які є на сьогодні історії успіху, пов’язані з ОА – політики, практики, ініціативи; – які відомі приклади невдач або розчарувань, пов’язаних з ОА.
Наразі BOAI працює над новим набором рекомендацій, заснованих на принципах відкритого доступу і запрошує усіх охочих приєднатися до роботи над просуванням відкритого доступу та відкритої науки.
Книжкова палата України на власному сайті у розділі «Видання для фахівців» оновила інформацію про нові надходження книг і брошур.
Книжкова палата України на власному сайті у розділі «Видання для фахівців» оновила інформацію про нові надходження книг і брошур.
На ньому представлені публікації з наступної тематики: – видавнича справа та редагування; – книгознавство; – документознавство; – бібліологія; – бібліографія та бібліографознавство; – галузеві науково-методичні та методичні розробки.
Список видань формується на основі електронної бази даних обов’язкового примірника документів за поточний період.
Всі акаунти на сайті НРАТ проходять стандартну процедуру реєстрації і є верифікованими. Однак для того, щоб отримати додаткові можливості, такі як публікація відкритих рецензій на академічні тексти, необхідна верифікація за афіляцією.
Щоб отримати статус «верифікований», необхідно змінити основну адресу електронної пошти на корпоративну, яка прив’язана до наукової установи або закладу освіти.
Наприклад: user@ukrintei.ua, user@nas.gov.ua
Після підтвердження корпоративної електронної скриньки ваш акаунт буде автоматично верифіковано за афіляцією.
Якщо ваша електронна адреса є корпоративною, але акаунт не має позначки верифікації, вам необхідно написати нам на електронну скриньку NRAT@ukrintei.ua. Після перевірки ми додамо вашу адресу в базу даних, і ваш акаунт буде верифіковано.
Після проходження процедури верифікації за афіляцією ви можете змінити основну адресу електронної скриньки на зручну для вас, не втративши при цьому статусу верифікації.
Проходити верифікацію за афіляцією необхідно лише один раз.
* Ми використовуємо корпоративні адреси з Єдиної державної бази з питань освіти та Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави
Інструкція зі складання пошукового запиту
Для пошуку новин, опублікованих на офіційному вебпорталі НРАТ у розділі «Новини» необхідно ввести у пошукове поле одне слово, декілька слів або точну фразу. Окремі слова розділяються проміжками.
Пошук виконується всюди – як у назві, так і у тексті новини.
Для отримання більш повного результату рекомендується використовувати основу слів (частини слів без закінчення).
При використанні для пошуку декількох слів вони поєднуються одним з логічних способів, описаних нижче.
За замовчуванням встановлено логічний сполучник “та”. У такому випадку результати пошуку будуть охоплювати усі публікації новин, де є вказані слова, навіть якщо вони розташовані окремо одне від одного і знаходяться у різних частинах тексту.
Приклад.Пошукова фраза: звіт ОЕСР. Результат пошуку: всі новини, які містять слово «звіт» та слово «оеср» як разом, так і окремо в тексті і в назві.
Якщо словосполучення чи фразу взяти у лапки (“), то результати будуть містити усі публікації, де зустрічається саме це словосполучення або фраза.
Приклад. Пошукова фраза: «звіт ОЕСР». Результат пошуку: всі новини, які містять точну фразу «звіт оеср».
Якщо Вам відома дата публікації новини або цікавить певний проміжок часу, в який вони були опубліковані на сайті, можна обрати таку дату чи інтервал дат у додатковому полі, що має вигляд календаря. Напис дати здійснюється у форматі рік-місяць-день і підтверджується натисканням на відповідну дату у випадаючому полі календаря. Можна вписувати дату або обирати, гортаючи сторінки календаря за місяцями та роками. За замовчуванням інтервал починається з більш давньої дати (2018-01-23) та завершується поточною.
Також Ви можете використовувати один або декілька хештегів, які розташовані під полем пошуку у правій частині екрану сторінки «Новин».