ЯК УТРИМАТИ УВАГУ СТУДЕНТІВ

ЯК УТРИМАТИ УВАГУ СТУДЕНТІВ

Sorry, this entry is only available in Українська. На сайті Times Higher Education опублікована стаття Кінг Дьорффі  та Андраша Матольчі  «Поради викладачам щодо того, як утримати увагу студентів».

Sorry, this entry is only available in Українська.

На сайті Times Higher Education опублікована стаття Кінг Дьорффі  та Андраша Матольчі  «Поради викладачам щодо того, як утримати увагу студентів».

Автори наголошують, що навчання риториці, побудоване на знанні основ психології є реально працюючим способом протидії падіння активності студентів та утримати їх увагу. Йдеться про набуття ефективних навичок мовлення. Викладачі, які можуть надихати своїх студентів, також мають більший вплив на зростання популярності не лише свого курсу, а й університету загалом. У бізнес-середовищі топ-менеджери часто працюють з особистим консультантом з риторики, щоб набути упевненості під час презентації чи переговорів. А от молодих університетських викладачів  наразі не навчають риториці з елементами психології.  Новітні дослідження показали, що через 10 хвилин після початку лекції дев’ять із десяти студентів не можуть запам’ятати навіть найважливіших з проголошених викладачем ідей. В університеті Земмельвейса вирішили розпочати тренінги з риторики для педагогів. Основну увагу у них зосереджено на способах утримання уваги слухачів та розвитку навичок презентації. «Перевизначення» ролі викладача, вважають автори статті, стане надзвичайно важливим чинником розвитку системи освіти.

Детальніше: https://ukrintei.ua/y/MhdrR

Фото:  pixabay.com

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини #НРАТ_Освітянам_КращіПрактики

2025-04-25
Share
РОЛЬ ГРОМАДЯНСЬКОЇ НАУКИ В ЄВРОПІ

РОЛЬ ГРОМАДЯНСЬКОЇ НАУКИ В ЄВРОПІ

Sorry, this entry is only available in Українська. На офіційному порталі європейських даних DataEuropaEu опублікована інформація «Розширення можливостей громадян через науку: роль громадянської науки в Європі».

Sorry, this entry is only available in Українська.

На офіційному порталі європейських даних DataEuropaEu опублікована інформація «Розширення можливостей громадян через науку: роль громадянської науки в Європі».

Йдеться про те, як не лише вчені, а й небайдужі громадяни залучаються до досліджень і роблять свій внесок до  академічної сфери. Громадянська наука є способом залучення усіх зацікавлених осіб, незалежно до їх фаху, до різних етапів процесу наукового дослідження. Загальновизнано, що такі зацікавлені особи можуть сприяти визначенню проблеми, забезпеченню якості її опрацювання, брати посильну участь у зборі та аналізі даних, а також долучатись до їх інтерпретації. Такий підхід робить наукові дослідження більш доступними та інклюзивними. Зазначається, що активні громадяни стали важливими постачальниками даних: на платформі European Citizen Science (ECS) представлено  огляд понад 300 громадських наукових проектів з різних країн ЄС.  Платформа ESC формує глобальну, інклюзивну та сильну спільноту науковців-громадян, щоб стимулювати суспільні зміни. Наприклад, у проекті «Громадянська обсерваторія посухи» громадяни збирають інформацію про посуху, надаючи локалізовані дані, які інакше могли б бути недоступними. Також ECS забезпечує підтримку відкритих та FAIR даних, роблячи знання та дані відкритими для громадськості і  дозволяючи усім зацікавленим можливість брати участь у дослідженнях. Ця ініціатива повністю узгоджується з цілями data.europa.eu основна мета якої – зробити дані відкритими й доступними.

Детальніше: https://ukrintei.ua/y/QVKdk, https://ukrintei.ua/y/I5Gfi, https://eu-citizen.science/, https://eu-citizen.science/project/285, data.europa.eu

Фото:  скріншот

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_EC #НРАТ_ВідкритаНаука #НРАТ_ВідкритіДані #НРАТ_Інклюзивність #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини #НРАТ_Інноваторам_новини

2025-04-25
Share
СТИПЕНДІАЛЬНА ПРОГРАМА ВІД УРЯДУ КАЗАХСТАНУ

СТИПЕНДІАЛЬНА ПРОГРАМА ВІД УРЯДУ КАЗАХСТАНУ

Sorry, this entry is only available in Українська. Уряд Республіки Казахстан пропонує українцям  40 державних стипендій на 2025/26 навчальний рік, у тому числі 30 для бакалаврів та 10 для магістрів.

Sorry, this entry is only available in Українська.

Уряд Республіки Казахстан пропонує українцям  40 державних стипендій на 2025/26 навчальний рік, у тому числі 30 для бакалаврів та 10 для магістрів.

Конкурс претендентів на стипендію проводиться відповідно до Угоди між Міністерством освіти і науки України та Міністерством освіти і науки Республіки Казахстан про співпрацю у галузі освіти і науки від 14 вересня 2010 року. Науково-технічне співробітництво у рамках цієї Угоди здійснюється у формі виконання спільних науково-дослідницьких і технічних проектів, включаючи обмін вченими, науковими фахівцями та експертами; організації та участі у спільних  наукових  конференціях, симпозіумах, курсах і робочих семінарах; обміну науковою і технічною інформацією та документами; спільного використання науково-дослідницького устаткування;  сприяння контактам з науковими організаціями інших держав.  На основі цієї Угоди щорічно здійснюється еквівалентний обмін студентами, які беруть участь у повному курсі навчання за програмами бакалаврату і магістратури. Кожна приймаюча сторона звільняє учасників  обміну від плати за навчання, користування навчальними посібниками, науково-технічною документацією, дослідницьким устаткуванням і забезпечує їм  належні умови для навчання, проведення  науково-дослідницької роботи відповідно до освітніх стандартів, які діють у країні навчання, медичне обслуговування, виплату стипендій. Документи на участь у конкурсному відборі можна подати до 28 квітня 2025 року.

Детальніше: https://ukrintei.ua/y/uK7Zp, https://ukrintei.ua/y/KlR8Z

Фото: pixabay.com

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_ГрантиМіжнароднаПідтримка #НРАТ_Освітянам_новини

2025-04-25
Share
ОЕСР: ДИНАМІКА БІЗНЕСУ ЛІДЕРІВ РИНКУ

ОЕСР: ДИНАМІКА БІЗНЕСУ ЛІДЕРІВ РИНКУ

Sorry, this entry is only available in Українська. Організація економічного співробітництва та розвитку опублікувала  робочий документ «Деякі відомості про динаміку бізнесу лідерів ринку» із серії «Робочі документи ОЕСР з науки, технологій та промисловості».

Sorry, this entry is only available in Українська.

Організація економічного співробітництва та розвитку опублікувала  робочий документ «Деякі відомості про динаміку бізнесу лідерів ринку» із серії «Робочі документи ОЕСР з науки, технологій та промисловості».

У ньому наголошується, що ключовою характеристикою конкурентних ринків є здатність фірм з інноваційними технологіями виходити на них, зростати і, зрештою, витісняти колишніх лідерів. Цей динамічний процес сприяє ефективному використанню ресурсів, стимулює інновації та забезпечує зростання. Тому дуже важливо коректно оцінювати конкурентність ринків. Більш ширше та всебічне розуміння конкурентного середовища вимагає вивчення ринкової динаміки, що не охоплюються традиційними статичними показниками у сфері конкуренції (наприклад, концентрація та ціни).  В оприлюдненому документі представлені  відомості щодо ключових показників динаміки розвитку ринкових лідерів (зокрема – стійкість позицій і частка ринку) для 15 європейських країн за період з 2000 по 2019 роки.  Експерти ОЕСР запроваджують кілька методологічних нововведень: інтегровану структуру для кількісних показників; точне визначення меж відповідного ринку шляхом окреслення галузей на «дезагрегованому рівні» з урахуванням географічних меж та  масштабу конкуренції; урахування зв’язків між фірмами у межах однієї бізнес-групи на певному ринку. Встановлено, що хоча загальний рівень конкурентоспроможності серед лідерів ринку залишається досить стабільним, є ряд ознак зниження динаміки бізнесу.

Детальніше: https://ukrintei.ua/y/SbVYs, https://ukrintei.ua/y/fgpX7, https://doi.org/10.1787/c9739d6f-en

Фото: скріншот

#НРАТ_Усі_новини  #НРАТ_OECD

2025-04-25
Share
КОНКУРС ВІД ФУНДАЦІЇ ПОЛЬСЬКОЇ НАУКИ

КОНКУРС ВІД ФУНДАЦІЇ ПОЛЬСЬКОЇ НАУКИ

Sorry, this entry is only available in Українська. Фундація Польської Науки оголосила про старт п’ятого конкурсу програми підтримки дослідників з України.

Sorry, this entry is only available in Українська.

Фундація Польської Науки оголосила про старт п’ятого конкурсу програми підтримки дослідників з України.

Він має на меті сприяння продовженню наукової діяльності українських дослідників у співпраці з польськими вченими та світовим науковим співтовариством. Завдяки цій ініціативі вітчизняні науковці можуть налагодити співпрацю з польськими колегами у рамках  досліджень у галузі гуманітарних і суспільних наук. Йдеться про надання трьох річних ґрантів у розмірі 268,8 тис. злотих на реалізацію польсько-українського наукового проєкту, тематика якого пов’язана з розвитком громадянського суспільства, демократії, євроінтеграції, а також питаннями безпеки. На момент подання заявки кандидати повинні мати ступінь доктора філософії або кандидата наук (отриманий не більше, ніж за 12 років до дати подання заявки), український науковець має бути працевлаштованим в українській науково-дослідницькій установі, проживати та реалізувати проєкт в Україні. У якості бонусу передбачена можливість залучення додаткового члена команди – аспіранта. Заявку на участь у конкурсі можна подати до 2 червня 2025 року.

Детальніше: https://ukrintei.ua/y/RRHgQ, www.wnioski.fnp.org.pl, https://ukrintei.ua/y/aA3ZN

Фото: скріншот

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_ГрантиМіжнароднаПідтримка #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини

2025-04-24
Share
АНАЛІТИКА ШІ ВІД МІНЦИФРИ

АНАЛІТИКА ШІ ВІД МІНЦИФРИ

Sorry, this entry is only available in Українська. Міністерство цифрової трансформації  представило для ознайомлення аналітичний матеріал  «Аналіз секторального напряму та первинне бачення розвитку сфери ШІ».

Sorry, this entry is only available in Українська.

Міністерство цифрової трансформації  представило для ознайомлення аналітичний матеріал  «Аналіз секторального напряму та первинне бачення розвитку сфери ШІ».

У документі зазначається, що Україна має всі необхідні передумови, щоб стати одним із лідерів у розвитку та впровадженні штучного інтелекту у світі. Висококваліфіковані спеціалісти, постійне збільшення кількості навчальних програм у галузі ШІ, високий рівень відкритості даних, розвинена екосистема ШІ-досліджень в сукупності формують нову ШІ-екосистему України.  Щоб цей потенціал був максимально повно реалізований, Мінцифра запустила перший флагманський проєкт у сфері ШІ у рамках Стратегії цифрового розвитку інновацій України WINWIN AI Center of Excellence. Передбачається, що цей центр стане майданчиком для тестування і масштабування технологій ШІ та передавання ШІ-рішень до стратегічних секторів економіки. Зокрема, у сфері кібербезпеки ШІ прогнозуватиме загрози, забезпечуючи надійний захист критичних даних та цифрової інфраструктури,  у медицині ШІ дозволить покращити діагностику, аналіз медичних даних та створення інтелектуальних протезів з інтеграцією до нервової системи. Для подолання перешкод та реалізації ШІ-потенціалу пропонується розпочати реалізацію низки інноваційних проєктів із тестування новітніх технологій. Очікується розвиток технічної інфраструктури – інноваційних хабів, технопарків, інкубаторів для стартапів, національних платформ для аналізу великих даних тощо. Необхідно збільшити державну підтримку, забезпечити ефективне регулювання, здійснити розробку стратегії розвитку ШІ, постійно удосконалювати профільне законодавство, стимулювати за допомогою грантів інтеграцію ШІ в державний сектор, розвивати міжнародну співпрацю. Вже окреслені ключові ініціативи: створення центру передового досвіду ШІ при Мінцифрі; підтримка систем на основі великих даних для ухвалення зважених управлінських рішень у державному секторі; розвиток блокчейн-стартапів.

Детальніше: https://ukrintei.ua/y/fBkVg, https://winwin.gov.ua/

Фото:  скріншот

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_ШтучнийІнтелект #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини

2025-04-24
Share
ОЕСР: ДЕРЖАВНИЙ ВЕНЧУРНИЙ КАПІТАЛ

ОЕСР: ДЕРЖАВНИЙ ВЕНЧУРНИЙ КАПІТАЛ

Sorry, this entry is only available in Українська. Організація економічного співробітництва та розвитку опублікувала робочий документ «Державний венчурний капітал: практичний посібник і таксономія» із серії «Робочі документи OECР з  науки, технологій та промисловості».

Sorry, this entry is only available in Українська.

Організація економічного співробітництва та розвитку опублікувала робочий документ «Державний венчурний капітал: практичний посібник і таксономія» із серії «Робочі документи OECР з  науки, технологій та промисловості».

У ньому наголошується, що модель венчурного інвестування з високим ризиком і високою комерційною винагородою широко визнана як каталізатор інновацій та чинник підприємницького зростання. Разом із тим, різноманітні виклики обмежують сферу та масштаби приватного венчурного інвестування, що змушує урядові структури втручатися у ситуацію для усунення інвестиційних диспропорцій між регіонами, секторами економіки та технологіями, а також для компенсації недостатньої підтримки проектів, що мають високу соціальну цінність.  Програми державного венчурного інвестування покликані пом’якшити відповідні обмеження з боку приватного ринку, водночас вирівнюючи умови для інноваційних стартапів. Складність таких програм у чіткому визначенні цілей та розробки ефективних політичних рішень. Державні венчурні фонди досліджуються експертами ОЕСР, розглядається їх таксономія, здійснюються міждержавні порівняння, досліджується їхня роль у створенні та доповненні приватних ринків венчурного капіталу, висвітлюються різні способи участі приватних осіб у програмах державного венчурного фінансування (наприклад через зовнішніх менеджерів фондів, партнерів з обмеженою відповідальністю, партнерів зі спільного інвестування, експертів у наглядових радах).

Детальніше: https://ukrintei.ua/y/fwSF1, https://ukrintei.ua/y/eqNFm,

Фото: скріншот

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_OECD #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини #НРАТ_Інноваторам_новини

2025-04-24
Share
РЕГУЛЯРНІ  ОПИТУВАННЯ  ДЛЯ ПІДТРИМКИ НАВЧАННЯ

РЕГУЛЯРНІ  ОПИТУВАННЯ  ДЛЯ ПІДТРИМКИ НАВЧАННЯ

Sorry, this entry is only available in Українська. На сайті Times Higher Education опублікована стаття Адріана Ман-Хо Лама «Використовуйте щотижневі опитування для підтримки навчання».

Sorry, this entry is only available in Українська.

На сайті Times Higher Education опублікована стаття Адріана Ман-Хо Лама «Використовуйте щотижневі опитування для підтримки навчання».

У ній йдеться про те, як регулярні опитування студентів допомагають вчасно і більш точно зрозуміти їхні потреби, адаптувати зміст освітньої програми і краще заохочувати активні дискусії під час навчання. Наголошується, що експрес-опитування  є основою для ефективної організації  навчання, яке відповідає інтелектуальним інтересам і особистим уподобанням студентів. Адріан демонструє це на прикладі власного курсу державного управління і надає деякі поради. Він вважає, що адаптація навчального контенту має розпочинатись з  аналізу інформації про студентів. Можна перевірити попередні академічні знання студентів, з’ясувати теми, з яких їм бракує базових знань, оскільки саме вони вимагають  більшої підтримки з боку викладачів. Також потрібно визначити теми, де можна заохочувати студентів до нестандартного мислення (ставити їм завдання визначати перспективи, систематизувати й аналізувати різноманітні точки зору, готувати аргументацію). Публічна презентація результатів опитування дозволяє студентам побачити загальну картину, співвіднести свої відповіді з найбільш поширеними. Експрес-опитування можуть мати один або декілька варіантів відповіді, мати форму матриці,  а також містити запит для отримання зворотного зв’язку від студентів (відкрите питання).  Тоді як опитування наприкінці семестру визначають рівень підготовки та опанування курсу, регулярне спілкування має цінність для своєчасного коригування освітнього контенту. Необхідно просити студентів надавати коментарі, наприклад, запропонувавши наступні запитання: який аспект курсу ви вважаєте найбільш ефективним для підтримки вашого навчання;  які теми ви вважаєте складними, що потребують більшої уваги та детальних пояснень;  що у курсі можна покращити? Відповіді на ці питання допоможуть викладачу удосконалити структуру та дизайн курсу і створювати кращі умови для  навчання.

Детальніше:  https://ukrintei.ua/y/V8Pme

Фото:  pixabay.com

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини #НРАТ_Освітянам_КращіПрактики

2025-04-23
Share
ОЕСР: ГЛОБАЛЬНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ІННОВАЦІЙ ТА ДОСТУПНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

ОЕСР: ГЛОБАЛЬНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ІННОВАЦІЙ ТА ДОСТУПНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Sorry, this entry is only available in Українська. Організація економічного співробітництва та розвитку опублікувала звіт «Глобальне дослідження підходів до виявлення інновацій та нових методів для потенційного визначення найкращих доступних технологій…» із серії «Документи ОЕСР із запобігання та контролю викидів забруднювачів».

Sorry, this entry is only available in Українська.

Організація економічного співробітництва та розвитку опублікувала звіт «Глобальне дослідження підходів до виявлення інновацій та нових методів для потенційного визначення найкращих доступних технологій…» із серії «Документи ОЕСР із запобігання та контролю викидів забруднювачів».

У ньому наголошується, що  в умовах постійного удосконалення знань про екологічні проблеми, упровадження інновацій у промисловості  дозволить скоротити негативний вплив на довкілля та підтримати сталий розвиток.  Упродовж  останніх десятиліть відбувалась еволюція екологічних регуляторних стандартів, орієнтованих на промислове виробництво та здійснювалась інтеграція найкращих практик зі збереження довкілля, що стало центральним елементом регуляторної політики багатьох країн. Постійний розвиток доступних технологій дозволяє планувати інвестиції для поступового поліпшення екологічних показників. У звіті подано аналіз інновацій, які забезпечують трансформацію найкращих нових технологій  у доступні технології на прикладі Китайської Народної Республіки, Чехії, Бельгії, Кореї, Великої Британії, Сполучених Штатів Америки та Європейського Союзу. Також досліджуються урядові стратегії сприяння інноваціям.

Детальніше: https://ukrintei.ua/y/AK8lt, https://ukrintei.ua/y/zFHMr, https://doi.org/10.1787/36a6e277-en

Фото: скріншот

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_OECD #НРАТ_ЦСР_SDG

2025-04-23
Share
ПЕРЕДОВА НАУКА В УКРАЇНІ 2026-2028

ПЕРЕДОВА НАУКА В УКРАЇНІ 2026-2028

Sorry, this entry is only available in Українська. Національний фонд досліджень України оголосив новий конкурс проєктів наукових досліджень «Передова наука в Україні 2026-2028».

Sorry, this entry is only available in Українська.

Національний фонд досліджень України оголосив новий конкурс проєктів наукових досліджень «Передова наука в Україні 2026-2028».

Метою цього конкурсу є відбір проєктів фундаментальних досліджень, що передбачають розв’язання актуальних наукових проблем у відповідь на сучасні виклики задля забезпечення конкурентоспроможності України у світі, а також сприяння розвитку національного дослідницького потенціалу. Тематика проєктів, що претендують на отримання грантів, повинна бути узгоджена з пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки відповідно до Закону України «Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки» та принаймні одним тематичним напрямом розвитку науково-технічного, соціально-економічного, суспільно-політичного, людського потенціалу для забезпечення конкурентоспроможності України згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2024 р. № 476. Заявниками можуть бути заклади вищої освіти, наукові установи (підприємства, організації) будь-якої організаційно-правової форми та форми власності. Виконання проєктів передбачається у 2026-2028 рр. Заявку на участь можна подати до 28 травня 2025 року.

Детальніше: https://ukrintei.ua/y/2azYp, https://ukrintei.ua/y/8FNdg, https://ukrintei.ua/y/jquJu, https://ukrintei.ua/y/A24ZT 

Фото: НФД

#НРАТ_Усі_новини #НРАТ_ГрантиМіжнароднаПідтримка #НРАТ_Науковцям_новини #НРАТ_Освітянам_новини #НРАТ_Інноваторам_новини

2025-04-22
Share